Hausner: Polska wejdzie do strefy euro w 2009 r.

Polska Agencja Prasowa SA
02-02-2005, 15:56

Rząd podtrzymuje dotychczasowy plan konwergencji, a Polska wejdzie do strefy euro w 2009 r. - powiedział w środę w Gdańsku wicepremier Jerzy Hausner.

Rząd podtrzymuje dotychczasowy plan konwergencji, a Polska wejdzie do strefy euro w 2009 r. - powiedział w środę w Gdańsku wicepremier Jerzy Hausner.

    "Rząd podtrzymuje swój plan konwergencji. Nie znam żadnej zmiany stanowiska rządowego. W związku z tym odpowiedź dla KE będzie: słusznie się troskacie, ale my robimy swoje. Przestańcie się martwić ponad miarę" - tłumaczył Hausner.

    Powiedział, że dla niego orientacyjną datą wejścia do strefy euro jest 2009 r.

    Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami prasowymi, Komisja Europejska wyraziła w środę opinię, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów UE, które umożliwiłyby jej wstąpienie w 2009 do strefy euro. KE skrytykowała także rząd RP za niepełną i nieterminową realizację planu Hausnera oraz brak zabezpieczenia długoterminowej równowagi finansów publicznych.

    "W świetle oceny ryzyka pozycja budżetowa ujęta w programie wydaje się niewystarczająca do zredukowania deficytu poniżej 3 proc. PKB w 2007 roku i mogą być potrzebne dodatkowe środki ponad te przewidziane w planie Hausnera" - napisała KE w ocenie planu konwergencji.

    Oceniając przedłożoną przez Polskę 10 grudnia aktualizację Planu konwergencji na lata 2004-2007 Komisja stwierdziła, że zawarte w aktualizacji projekty są "mniej ambitne" niż przedstawione w maju 2004 roku, m.in. dlatego, że polski rząd w miejsce planowanego wcześniej zredukowania deficytu budżetowego do 1,5 proc. PKB w 2007 roku, zakłada obecnie redukcję na poziomie 2,2 proc.

    Dodając do tego należności dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE), na poziomie 1,5 proc. PKB, deficyt budżetowy Polski w 2007 roku wyniesie 3,7 proc. PKB, czyli przekroczy poziom 3 proc. ustalony jako jeden z warunków wejścia kraju do strefy euro.

    Ponadto KE uważa, że "w czasie przygotowywania wyborów parlamentarnych w 2005 roku ryzyko opóźnienia lub niepełnej realizacji działań przewidzianych w planie Hausnera, opisywane podczas poprzedniej oceny w maju 2004 roku, właśnie się spełnia".

    Komisja zwraca Polsce również uwagę na utrzymujące się problemy ze stosowaniem unijnych norm statystycznych ESA 95.     "Komisja Europejska jest od oceniania, a my jesteśmy od działania. Jeżeli ktoś uważa, że to jest zbyt ambitny program to przypominam, że KE wielokroć uważała, że Polska nie zdąży z przygotowaniami (do akcesji - PAP) jeśli chodzi o harmonizację prawa, nie będzie dobrze przygotowana do wykorzystania funduszy europejskich" - zaznaczył wicepremier Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Polska wejdzie do strefy euro w 2009 r.