Hausner: Wiarygodność reformy emerytalnej została odbudowana

22-06-2004, 13:07

PAP: Wiarygodność reformy emerytalnej została odbudowana. Potwierdzają inwestycje otwartych funduszy emerytalnych (OFE), które dają większy zysk niż lokaty bankowe - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner.

"Dla mnie jest to gwarancją, że zakusy licznych polityków, żeby skasować tę reformę mają nikłą szanse powodzenia, bo najlepszą formą zabezpieczenia przed takimi pomysłami jest opinia publiczna" - powiedział Hausner.

Podczas konferencji Hausner, wspólnie z wiceministrem polityki społecznej Krzysztofem Paterem, przedstawił informacje na temat dotychczasowego przebiegu rozpoczętej w 1999 r. reformy emerytalnej oraz zadań, które pozostały jeszcze do wykonania.

Hausner powiedział, że w przypadku osób otrzymujących regularnie wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej, kapitał zgromadzony w OFE osiągającym średnie wyniki, na koniec 2003 roku wyniósł 8 tys. 893 zł. W przypadku najlepszego OFE ta kwota wyniosła 9 tys. 310 zł. Tymczasem na przeciętnej lokacie bankowej można było zgromadzić 8 tys. 474 zł, a przy lokatach rocznych - 8 tys. 752 zł - wyjaśniał.

"Inwestowanie tych pieniędzy przez powszechne towarzystwa emerytalne po 3,5 roku funkcjonowania systemu, jest niewątpliwie efektywniejsze niż inwestowanie tych pieniędzy w ogólnie dostępne instrumenty bankowe - powiedział Hausner. Dodał, że w OFE zyski z kapitału rosną szybciej niż w ZUS.

Hausner powiedział też, że niezbędne są jeszcze regulacje dotyczące wprowadzenia dodatkowych portfeli w OFE. Chodzi o uruchomienie funduszy typu B, których inwestycje mają być mniej ryzykowne i oszczędzałyby w nich osoby, który zostało niewiele lat do emerytury. Ustawa o OFE przewiduje, że takie fundusze miałyby zacząć działać od 2005 r.

Nie wykluczył też poszerzenia możliwości inwestowania OFE za granicą. Obecnie OFE mogą inwestować do 5 proc. swoich aktywów na rynkach zagranicznych. Hausner podkreślił, że sprawa wymaga jednak rozwiązań, bo rynek kapitałowy jest za płytki, a ograniczanie dostępu OFE do inwestycji zagranicznych może się obrócić przeciwko ubezpieczonym.

Hausner dodał, że trwają też prace nad udostępnieniem OFE tzw. obligacji infrastrukturalnych, których emisje przygotowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Umożliwiłyby one inwestycje w infrastrukturę, np. w kolejnictwo.

Pater powiedział też, że najważniejsze kwestie w systemie emerytalnym wymagające jeszcze uregulowania to zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po 65 roku życia.

Jak poinformował Pater, projekt ustawy regulującej te kwestie jest już w Sejmie, a jej zadaniem jest zwiększenie emerytur kobiet o ok. 30 proc.

"To nie jest kwestia zabrania uprawnień" - podkreślił Pater.

Dodał, że na rozwiązanie czeka jeszcze zmiana systemu emerytalnego rolników, która ma uzależnić składkę od dochodów. Projekt tej ustawy ma trafić do Sejmu w sierpniu. Jesienią zostanie przekazany Sejmowi projekt ustawy o emeryturach pomostowych, a pod koniec roku - projekt ustawy dostosowującej system rent do zasad nowego systemu emerytalnego.

Pater dodał, że na przełomie roku rząd przekaże Sejmowi także projekt ustawy, która określi zasady wypłat emerytur z nowego systemu emerytalnego, w tym - z OFE. Powiedział, że system wypłat będzie opierał się na partnerstwie publiczno-prywatnym, w którym będą uczestniczyć instytucje komercyjne pod państwowym nadzorem.

Pater i Hausner przypomnieli, że od 1 września będzie można dodatkowo odkładać na emeryturę na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE). IKE będą prowadzić towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeniowe, banki i biura maklerskie. Dochody ze środków zgromadzonych w IKE nie będą objęte podatkiem od dochodów kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hausner: Wiarygodność reformy emerytalnej została odbudowana