Czytasz dzięki

HB Reavis buduje na zakładkę

opublikowano: 28-05-2019, 22:00

Słowacki deweloper, nie czekając na zakończenie projektu Varso, wystartował z kolejną inwestycją w stolicy.

Powstający kompleks Varso jest oczkiem w głowie HB Reavis. Tuż obok stołecznego Dworca Centralnego, 150 m od skrzyżowania Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II, w trzech połączonych budynkach o łącznej powierzchni 144 tys. m kw. zmieszczą się biura, hotele oraz pasaże ze sklepami i restauracjami. Dwa budynki: Varso 1 i Varso 2 są już skomercjalizowane odpowiednio w 85 i 75 proc. Cały kompleks, wraz z najwyższą wieżą w Unii Europejskiej sięgającą 310 m, zostanie ukończony na przełomie 2020/21 roku. Wszystko to nie zaspokaja apetytu dewelopera, który już wystartował z kolejną inwestycją. Przy ul. Burakowskiej zbuduje Forest — biurowiec o powierzchni 78 tys. m kw.

Nowy projekt słowackiego dewelopera zaoferuje 78 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia i będzie wysoki na 120 metrów.
Wyświetl galerię [1/2]

Forest

Nowy projekt słowackiego dewelopera zaoferuje 78 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia i będzie wysoki na 120 metrów.

— Wieża kompleksu będzie miała 120 m wysokości. Całkowity koszt inwestycji przekroczy 200 mln EUR. Polska to nasz największy rynek pod względem realizowanych obecnie projektów. Łącznie w Europie budujemy ponad 400 tys. m kw., z czego na Warszawę przypada ponad połowa — mówi Peter Pecnik, prezes HB Reavis Poland.

Nowy słowacki prezes objął stery polskiego oddziału w październiku ubiegłego roku. W strukturach grupy HB Reavis jest już od ponad dekady. Kondycja polskiego rynku biurowego pozytywnie go zaskoczyła.

— Oczywiście byłem świadomy, że w Polsce w tym obszarze dzieje się bardzo dużo, ale z obecnej perspektywy mogę dodać, że rynek biurowy nad Wisłą jest niezwykle dynamiczny i perspektywiczny. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac nad kompleksem Forest — mówi Peter Pecnik.

Nazwa zobowiązuje — wokół biurowca będzie dużo zieleni.

— Powstanie patio obsadzone drzewami i krzewami, z oczkiem wodnym, które zimą będzie mogło zamienić się w lodowisko, a także miejsce na pawilony wystawiennicze i gastronomiczne przed budynkiem. Wyróżnikiem będą też przestronne balkony, loggie i tarasy na dachach. Zaplanowano na nich m.in. miniszklarnie, umożliwiające uprawę warzyw lub ziół, schronienia dla ptaków i owadów, a także siłownię na świeżym powietrzu — informuje prezes.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Deweloper zapowiada też innowacyjne rozwiązania techniczne wypracowane we współpracy z centrum Well Living

Lab, które prowadzi badania dotyczące wpływu budynków na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Firma buduje nie tylko w stolicy. W ubiegłym roku kupiła hektarową działkę w Łodzi i uzyskała pozwolenie na budowę. Obecnie poszukuje najemców, by rozpocząć realizację łódzkiej inwestycji na 30 tys. m kw.

— W najbliższych dwóch, trzech latach skoncentrujemy się na Warszawie i Łodzi, chcemy jednak poszerzyć bank ziemi o kolejne atrakcyjne grunty w Polsce — mówi Peter Pecnik.

OKIEM EKSPERTA

Rynek ma się świetnie

DANIEL CZARNECKI, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills

Zeszły rok był rekordowy pod względem popytu oraz niskiego poziomu pustostanów. 858 tys. m kw. wynajętej powierzchni biurowej było najwyższym wynikiem w historii stolicy. Na koniec pierwszego kwartału 2019 r. w Warszawie budowało się około 775 tys. m kw. nowoczesnych biur. Blisko połowa jest już zarezerwowana przez najemców. Zapotrzebowanie jest nadal wysokie i powinno utrzymać się na podobnym poziomie w najbliższym czasie.

OKIEM EKSPERTA

Złote czasy

ALEKSANDER HOFMANN, zastępca dyrektora w dziale powierzchni biurowych CBRE

Stołeczny rynek biurowy przeżywa boom inwestycyjny. Do końca 2021 r. łączny zasób powierzchni biurowej w Warszawie może przekroczyć 6,5 mln m kw. Obiekty w budowie stanowią ponad 13,5 proc. całkowitych zasobów, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie. Większość powierzchni w najatrakcyjniejszych lokalizacjach jest wynajęta. Współczynnik pustostanów utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie — na koniec I kw. wyniósł 9,1 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat w stolicy przybyło ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. O tyle samo rynek urośnie w ciągu najbliższych trzech lat. Znaczny wskaźnik powierzchni niewynajętych występuje jedynie na Służewcu Przemysłowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane