HB Reavis buduje na zakładkę

Słowacki deweloper, nie czekając na zakończenie projektu Varso, wystartował z kolejną inwestycją w stolicy.

Powstający kompleks Varso jest oczkiem w głowie HB Reavis. Tuż obok stołecznego Dworca Centralnego, 150 m od skrzyżowania Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II, w trzech połączonych budynkach o łącznej powierzchni 144 tys. m kw. zmieszczą się biura, hotele oraz pasaże ze sklepami i restauracjami. Dwa budynki: Varso 1 i Varso 2 są już skomercjalizowane odpowiednio w 85 i 75 proc. Cały kompleks, wraz z najwyższą wieżą w Unii Europejskiej sięgającą 310 m, zostanie ukończony na przełomie 2020/21 roku. Wszystko to nie zaspokaja apetytu dewelopera, który już wystartował z kolejną inwestycją. Przy ul. Burakowskiej zbuduje Forest — biurowiec o powierzchni 78 tys. m kw.

— Wieża kompleksu będzie miała 120 m wysokości. Całkowity koszt inwestycji przekroczy 200 mln EUR. Polska to nasz największy rynek pod względem realizowanych obecnie projektów. Łącznie w Europie budujemy ponad 400 tys. m kw., z czego na Warszawę przypada ponad połowa — mówi Peter Pecnik, prezes HB Reavis Poland.

Nowy słowacki prezes objął stery polskiego oddziału w październiku ubiegłego roku. W strukturach grupy HB Reavis jest już od ponad dekady. Kondycja polskiego rynku biurowego pozytywnie go zaskoczyła.

— Oczywiście byłem świadomy, że w Polsce w tym obszarze dzieje się bardzo dużo, ale z obecnej perspektywy mogę dodać, że rynek biurowy nad Wisłą jest niezwykle dynamiczny i perspektywiczny. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac nad kompleksem Forest — mówi Peter Pecnik.

Nazwa zobowiązuje — wokół biurowca będzie dużo zieleni.

— Powstanie patio obsadzone drzewami i krzewami, z oczkiem wodnym, które zimą będzie mogło zamienić się w lodowisko, a także miejsce na pawilony wystawiennicze i gastronomiczne przed budynkiem. Wyróżnikiem będą też przestronne balkony, loggie i tarasy na dachach. Zaplanowano na nich m.in. miniszklarnie, umożliwiające uprawę warzyw lub ziół, schronienia dla ptaków i owadów, a także siłownię na świeżym powietrzu — informuje prezes.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Deweloper zapowiada też innowacyjne rozwiązania techniczne wypracowane we współpracy z centrum Well Living

Lab, które prowadzi badania dotyczące wpływu budynków na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Firma buduje nie tylko w stolicy. W ubiegłym roku kupiła hektarową działkę w Łodzi i uzyskała pozwolenie na budowę. Obecnie poszukuje najemców, by rozpocząć realizację łódzkiej inwestycji na 30 tys. m kw.

— W najbliższych dwóch, trzech latach skoncentrujemy się na Warszawie i Łodzi, chcemy jednak poszerzyć bank ziemi o kolejne atrakcyjne grunty w Polsce — mówi Peter Pecnik.

OKIEM EKSPERTA

Rynek ma się świetnie

DANIEL CZARNECKI, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills

Zeszły rok był rekordowy pod względem popytu oraz niskiego poziomu pustostanów. 858 tys. m kw. wynajętej powierzchni biurowej było najwyższym wynikiem w historii stolicy. Na koniec pierwszego kwartału 2019 r. w Warszawie budowało się około 775 tys. m kw. nowoczesnych biur. Blisko połowa jest już zarezerwowana przez najemców. Zapotrzebowanie jest nadal wysokie i powinno utrzymać się na podobnym poziomie w najbliższym czasie.

OKIEM EKSPERTA

Złote czasy

ALEKSANDER HOFMANN, zastępca dyrektora w dziale powierzchni biurowych CBRE

Stołeczny rynek biurowy przeżywa boom inwestycyjny. Do końca 2021 r. łączny zasób powierzchni biurowej w Warszawie może przekroczyć 6,5 mln m kw. Obiekty w budowie stanowią ponad 13,5 proc. całkowitych zasobów, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie. Większość powierzchni w najatrakcyjniejszych lokalizacjach jest wynajęta. Współczynnik pustostanów utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie — na koniec I kw. wyniósł 9,1 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat w stolicy przybyło ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. O tyle samo rynek urośnie w ciągu najbliższych trzech lat. Znaczny wskaźnik powierzchni niewynajętych występuje jedynie na Służewcu Przemysłowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane