Hestia i PBK zawiązują sojusz

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 13-12-2000, 00:00

Hestia i PBK zawiązują sojusz

Za 110 mln EUR (430 mln zł) sopocka Hestia kupiła od Powszechnego Banku Kredytowego TU PBK oraz PTE PBK, zarządzające OFE Orzeł. Bank i towarzystwo zawiązały sojusz i będą razem oferować produkty bankowo-ubezpieczeniowe. Szefowie grupy Ergo, do której należą Hestia i giełdowa Compensa, wykluczyli połączenie tych spółek.

Jeszcze w tym roku zakończy się transakcja przejęcia przez STU Hestia Insurance towarzystwa ubezpieczeniowego PBK.

— Dzięki sprzedaży TU PBK do kasy banku wpłynie 24 mln EUR (93 mln zł) — twierdzi Andrzej Podsiadło, prezes PBK.

Za PTE PBK bank otrzyma od Hestii dalsze 86 mln EUR (337 mln zł). Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń, transakcja zostanie zamknięta w przyszłym roku.

Bez powiązań

Hestia i PBK zawarły też sojusz. Obie spółki zamierzają stworzyć jedną z najsilniejszych na rynku grup bankowo-ubezpieczeniowych. Piotr Śliwicki, prezes Hestii Insurance, twierdzi jednak, że spółki nie planują w najbliższym czasie powiązań kapitałowych. Podstawową formą współpracy ma być wspólna sprzedaż produktów bankowo-ubezpieczeniowych. PBK i Hestia tworzą razem spółkę dystrybucyjną Hestia Financial Servicies i zapowiadają też przygotowywanie wspólnych produktów.

— Mamy nadzieję, że poszerzenie skali działalności pozwoli nam zwiększyć przychody z prowizji, zwłaszcza w zakresie dystrybucji i zarządzania aktywami — twierdzi Sławomir Sikora, wiceprezes PBK.

Compensa z boku

W skład grupy Ergo w naszym kraju wchodzą też trzy spółki spod znaku Compensy. Są to towarzystwa: majątkowe i życiowe oraz PTE H-M-C. Nie zostaną one włączone do grupy Hestii. Nie dojdzie również do połączenia PTE H-M-C i kupowanego PTE PBK.

— Hestia i Compensa nie zostaną połączone. Nie uzyskalibyśmy w ten sposób korzyści wynikających z synergii. Portfele tych towarzystw do siebie nie pasują — twierdzi Hans Dieter Knuettel, przewodniczący rady nadzorczej Alte Leipziger Europa, która wchodzi w skład grupy Ergo i jest właścicielem Hestii.

Przyznał równocześnie, że „coś jest” w krążących na rynku plotkach na temat planów sprzedaży spółek Compensy przez Hamburg Mannheimer, który wchodzi w skład Ergo.

Na razie jednak na NWZA TU Compensa, które odbędzie się na początku przyszłego roku, Hamburg Mannheimer obejmie w całości nową emisję od 2 do 4 mln sztuk akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hestia i PBK zawiązują sojusz