HESTIA PÓJDZIE ZA BRE BANKIEM...

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 15-09-1999, 00:00

HESTIA PÓJDZIE ZA BRE BANKIEM...

Firma majątkowa chce mocno rozszerzyć ofertę dla małych i średnich firm

WSPÓŁPRACA: Kierowana przez Piotra Śliwickiego Hestia Insurance powołała z BRE Bankiem spółkę BRE Hestia, która będzie sprzedawać produkty bankowo-ubezpieczeniowe. fot. ARC

Sopocka Hestia zamierza kontynuować współpracę z Bankiem Handlowym po jego ewentualnej fuzji z BRE. Należące do grupy Hestia Insurance i Alte Leipziger Hestia zbiorą w tym roku ponad 540 mln zł składki brutto.

Grupa Hestia zamierza kontynuować współpracę z nowym Bankiem Handlowym. Informację tę potwierdza Piotr Śliwicki, prezes STU Hestia Insurance i STUnŻ Alte Leipziger Hestia.

BRE ma 41 proc. udziałów w STUnŻ Alte Leipziger Hestia. Towarzystwo sprzedaje polisy na życie, których jednostki są lokowane w funduszach TFI Skarbiec, kontrolowanych w 60 proc. przez BRE. Zdaniem prezesa Śliwickiego, decyzja o formie inwestowania nie wynikała z nacisku akcjonariuszy.

— Nasze zarządy działają w pełni autonomicznie. Na tym etapie rozwoju Alte Leipziger Hestia uznaliśmy, że współpraca z TFI Skarbiec będzie bardziej korzystna dla naszych klientów ze względu na niższe koszty. Poza tym TFI Skarbiec jest liderem na rynku pod względem rentowności — wyjaśnia Piotr Śliwicki.

Wspólne inwestycje

BRE Bank i Hestia Insurance są także współudziałowcami (odpowiednio 75 i 25 proc.) w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Skarbiec-Emerytura, którego fundusz, według Piotra Śliwickiego, zdobędzie do końca roku około 500 tys. uczestników.

— Uważam, że nie biorąc pod uwagę na tym etapie potencjalnych fuzji, mamy szansę stać się numerem pięć na rynku funduszy — mówi prezes Śliwicki.

Hestia Insurance wzięła ostatnio udział w podniesieniu kapitału PTE Skarbiec-Emerytura, na którego konto wpłaciła 13 mln zł.

Według Piotra Śliwickiego, konieczność dokapitalizowania spółki wynikła z kosztów ponoszonych na rozwój towarzystwa, a na początku przyszłego roku, ze względu na opóźnienia w przesyłaniu składek przez ZUS, planowane jest kolejne podwyższenie kapitału.

— Inwestycję w PTE Skarbiec- -Emerytura uważam, mimo początkowych sporych kosztów, za bardzo obiecującą. Już teraz wycena rynkowa naszego funduszu szacowana jest znacznie powyżej wartości zainwestowanych — twierdzi prezes Śliwicki.

Największe wypłaty

Hestia Insurance obsługuje przede wszystkim duże podmioty gospodarcze. Hestia wypłaciła dwa największe odszkodowania w historii polskich ubezpieczeń: po powodzi w 1997 r. dla Zakładu Elektrod Węglowych z Raciborza (70 mln zł) oraz dla elektrowni w Turowie, gdzie była liderem bardzo złożonego tzw. pokrycia asekuracyjnego. W tym ostatnim przypadku nie poniesie jednak prawie znaczących strat, ponieważ jej udział własny w odszkodowaniu miał dobre pokrycie reasekuracyjne, a nawet może liczyć obecnie na większe wpływy od sektora energetycznego.

Przebudowa portfela

Hestia rozszerza w tym roku swoją ofertę na małe i średnie przedsiębiorstwa. Będzie też zabiegać o klientów indywidualnych. Chce rozwijać m. in. sprzedaż pakietów komunikacyjnych i turystycznych. Zdaniem prezesa, dzięki dywersyfikacji portfela, wprowadzeniu nowych produktów i nowych kanałów dystrybucji (części akwizytorów OFE Skarbiec-Emerytura) Hestia ma szansę zebrać w tym roku ponad 500 mln zł składki brutto.

Przebudowa portfela dokonuje się także w Alte Leipziger Hestia. Towarzystwo ubezpiecza około 70 tys. osób, z czego ponad 20 tys. stanowią klienci indywidualni. Piotr Śliwicki przyznaje, że w planach na ten rok zakładano zdecydowanie większy pobór składki w ubezpieczeniach grupowych.

STUnŻ Alte Leipziger Hestia zbierze w tym roku około 40 mln składki brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HESTIA PÓJDZIE ZA BRE BANKIEM...