Heximp-Credit poszukuje partnera strategicznego

Urszula Chojnacka
13-08-2001, 00:00

Heximp-Credit poszukuje partnera strategicznego

Heximp-Credit, firma pośrednictwa kredytowego z Olsztyna, chce najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2002 roku pozyskać inwestora. Spółka negocjuje już z potencjalnym partnerem, który może liczyć na pakiet większościowy.

Heximp-Credit, olsztyńska firma pośrednictwa kredytowego plasująca się w czołowej dziesiątce polskich pośredników, rozpoczęła poszukiwania inwestora.

— Myślimy o partnerze strategicznym, ale nie wykluczamy sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji. Ze względu na naszą specyfikę działania, najchętniej widzielibyśmy w tej roli bank — mówi Tomasz Boraczyński, prezes Heximp-Credit.

Większościowy lepszy

Firma, której właścicielem jest dziś osoba fizyczna, stawia na partnera większościowego, ponieważ zamierza wpuścić tylko jednego inwestora. Może to być zarówno partner z Polski, jak i zagraniczny. Heximp-Credit chciałby sfinalizować transakcję do końca 2001 r., a najpóźniej w pierwszym kwartale 2002 r.

Nowy partner mógłby liczyć na pakiet do 75 proc. akcji.

— W zamian możemy zaoferować dobrą sieć dystrybucji i doświadczenie w oferowaniu usług finansowych — deklaruje Tomasz Boraczyński.

Heximp-Credit prowadzi już rozmowy z potencjalnym inwestorem.

— Rozmawiamy z partnerem z branży usług finansowych. Negocjacje są już bardzo konkretne, ale jesteśmy jeszcze przed podpisaniem porozumienia o wyłączności — mówi Tomasz Boraczyński.

Konsolidacja wskazana

Heximp-Credit jest jedną z dwóch — obok gdańskiego Towarzystwa Inwestycyjnego ART — firm pośrednictwa kredytowego z drugiej piątki pośredników, który działa bez inwestora. Postępująca konsolidacja na rynku usług finansowych przemawia za związaniem się z silnym partnerem, a i banki deklarują zainteresowanie firmami pośrednictwa kredytowego. Heximp-Credit ściśle współpracuje ze Wschodnim Bankiem Cukrownictwa z Lublina. Według doniesień prasowych, bardzo prawdopodobne jest przejęcie WBC przez Kredyt Bank. Gdyby do tego doszło, niewykluczone, że KB stałby się inwestorem także dla Heximp-Credit. Wówczas kierowana przez Stanisława Pacuka instytucja miałaby najsilniejszą w Polsce grupę firm pośrednictwa kredytowego, składającą się z czterech podmiotów: SKK Kredyt, Żagla, WBC Raty i Heximp-Credit.

Z Heximp-Credit współpracuje około 3 tys. firm. Olsztyński pośrednik stawia na małe i średnie sieci handlowe. Firma planuje też otwieranie nowych placówek, głównie w niewielkich miastach, liczących do 50 tys. mieszkańców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Heximp-Credit poszukuje partnera strategicznego