Hillwood Europe wszedł do Marek

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 15-03-2016, 22:00

14 km od centrum Warszawy zostanie zrewitalizowane duże centrum dystrybucyjne.

W ubiegłym miesiącu Orco Property Group sprzedało projekt przemysłowo-logistyczny w Markach, którego właścicielem było od 2008 r. Za 36 tys. mkw. powierzchni magazynowej klasy C i 193 tys. mkw. gruntów pod zabudowę deweloper otrzymał 4 mln EUR plus VAT. Przy ulicy Okólnej 45 miało powstać centrum logistyczne, ale deweloper wpadł w kłopoty finansowe (w 2014 r. sprzedał flagowy projekt — niedokończony apartamentowiec Złota 44 w Warszawie). Sprzedaż obiektów w Markach jest związana z wycofywaniem się inwestora z Polski.

— Cena sprzedaży jest stosunkowo niska. Wiele wskazuje na to, że zabudowania będą sukcesywnie wyburzane — mówi Marcin Kocerba, konsultant w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield. W kilku niezależnych źródłach związanych z rynkiem nieruchomości potwierdziliśmy, że kupującym była firma Hillwood Europe, obecna w Polsce od 2014 r. Jest ona inwestycyjnym ramieniem amerykańskiego funduszu Hillwood Investment Properties. Firma jest m.in. współwłaścicielem trzech magazynów w Gdańsku- -Kowalach, wspólnie z partnerami buduje też Parzniew Logistic Hub w podwarszawskim Pruszkowie. Latem tego roku ma się zakończyć budowa największego samodzielnierealizowanego przez inwestora centrum logistycznego TIM w podwrocławskich Siechnicach. Przedstawiciele spółki nie chcą na razie rozmawiać na temat szczegółów inwestycji w Markach. Oferta wynajmu magazynów pod marką nowego właściciela i z datą I kw. 2017 r. pojawiła się na stronie internetowej jednego z pośredników.

— Na tak dużym gruncie, o ile nie jest on zanieczyszczony przez działający tu wcześniej zakład [Fomar, producent komponentów motoryzacyjnych — przyp. red.], może powstać nawet 100 tys. mkw. magazynów. Jest to projekt na wiele lat i prawdopodobnie będzie realizowany w kilku etapach. Ta okolica to dobre miejsce na takie inwestycje. Brakuje tu nowoczesnych powierzchni magazynowych, a budowana obwodnica Marek będzie sprzyjać kolejnym projektom — ocenia Marcin Kocerba.

Polski rynek magazynowy od dwóch lat jest na fali wznoszącej. Głównym motorem napędowym tego sektora jest rozwój branży e-commerce. Wymusza to na deweloperach zmianę sposobu budowania. Na popularności zyskują magazyny z dużą liczbą bram wjazdowych dla kurierów, a także umożliwiające szybkie przepakowanie towarów. Coraz częściej potrzebne są magazyny położone w bliskim sąsiedztwie dużych miast — aby dostawa produktu do klienta była możliwa tego samego dnia. W ten trend zdaje się wpisywać inwestycja w Markach, choć na jej szczegóły przyjdzie poczekać. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane