Hipoteczne wracają do łask

Eugeniusz Twaróg, Jacek Kowalczyk
22-10-2009, 07:42

No i trzeba się było przeprosić z kredytem mieszkaniowym. Bo jak nie hipoteka, to co?

Rok po tym, jak banki jeden po drugim wycofywały się z mieszkaniowych kredytów walutowych, a potem w ogóle tak zaostrzyły kryteria, że również złotowe stały się trudno dostępne, wraca moda na pożyczanie pod zastaw hipoteki. Z dużych graczy, aktywnych przed kryzysem, wrócili na rynek niemal wszyscy za wyjątkiem BRE Banku. Jest Polbank, jest Millennium, które mocno się reklamuje oraz odbudowuje skasowaną wiosną sieć mobilnych agentów zajmujących się tylko sprzedażą hipotek.

Listę powiększył niedawno Citi Handlowy, który z hipoteką rozstał się jeszcze długo przed kryzysem. Teraz na nowo rozpoczyna sprzedaż kredytów złotowych na kupno mieszkań nowych i używanych. Do stawki dołącza też HSBC, ruszając ze sprzedażą kredytu offsetowego.

— Rzeczywiście ruch w biznesie zrobił się większy. Wróciliśmy do poziomu sprzedaży z lata ubiegłego roku — mówi Robert Pepłoński, prezes sieci pośrednictwa finansowego DK Notus.

Związek Banków Polskich prognozuje, że sprzedaż kredytów hipotecznych zamknie się kwotą 42 mld zł (przeszło 60 mld zł w 2008 r). Na koniec półrocza było tego jednak tylko 17 mld zł. Są szanse, że prognozę uda się zrealizować, ponieważ w III kwartale sprzedaż kredytów zdecydowanie przyspieszyła. Widać to po wynikach chociażby Deutsche Bank PBC, jednego z nielicznych banków, który z tego rynku w kryzysie się nie wycofał. W styczniu bank sprzedał kredytów za 206 mln zł, w czerwcu za 337 mln zł, a we wrześniu pobił rekord — 413 mln zł. O ile w całym 2008 r. portfel hipoteczny urósł o 2,13 mld zł, to w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku już o 2,54 mld zł

Więcej w czwartkowym PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg, Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Hipoteczne wracają do łask