"Hiszpania będzie jak Niemcy"

KŁ, CNBC
opublikowano: 2013-02-14 10:24

Hiszpania jest na dobrej drodze, by przejąć pozycję Niemiec w Europie jako najsilniejszej gospodarki, wszystko za sprawą rosnącej konkurencyjności jej eksportu, mówi analitycy Morgan Stanley, który sadzi, że przywracanie równowagi fiskalnej będzie kontynuowane, pomimo obecnych zawirowań politycznych.

- Hiszpania, gdzie jednostkowe koszty spadają w związku z recesja i reformami, i gdzie eksport jest coraz silniejszy, znajduje się na dobrej drodze, by stać się drugimi Niemcami – przekonują analitycy Joachim Fels i  Sung Woen Kang.

Zdaniem Felsa, Hiszpania będzie potrzebowała trzech do pięciu lat, by mogła zacząć konkurować z Niemcami jako gospodarka napędzana eksportem, bo takiego czasu potrzebuje, by przeprowadzić wszystkie fiskalne i strukturalne reformy.

Uważa on, że koszty pracy pozostaną niskie w Hiszpanii, nawet gdy wyjdzie ona z recesji, ponieważ „bezrobocie będzie wysokie jeszcze przez lata”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None