Czytasz dzięki

Hiszpania wesprze sektor turystyczny

opublikowano: 18-06-2020, 13:05

Rząd Hiszpanii przestawił pakiet wsparcia dla tamtejszej branży turystycznej. Jego wartość szacowana jest na 4,25 mld EUR.

Sektor ten jest jednym z najistotniejszych źródeł hiszpańskiego PKB. W ubiegłym roku ten kraj z Półwyspu Iberyjskiego odwiedziło ponad 80 mln turystów. To jeden z najpopularniejszych krajów dla turystów z całego świata. 

Zobacz więcej

Hiszpania, flaga

Bloomberg

Znaczący udział sektora, mając na uwadze pandemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, jest jednym z powodów tego, że hiszpańska gospodarka skurczy się bardziej od większości europejskich krajów. Tamtejszy bank centralny prognozuje, że PKB Hiszpanii odnotować może  w tym roku nawet 15-proc. spadek. 

Skrócony sezon letni zagroził dziesiątkom tysięcy miejsc pracy. Duża część hiszpańskiej siły roboczej zależy od wypłat zarobków od maja do września, aby przetrwać do końca roku. Rząd premiera Pedro Sancheza zwiększył dostęp takich pracowników do zasiłków dla bezrobotnych, ale ekonomiści obawiają się, że wielu pozostanie bez pracy - lub przynajmniej stanie w obliczu niższego popytu na swoją pracę - przez kilka lat. Bank Hiszpanii oczekuje, że stopa bezrobocia utrzyma się powyżej 17 proc. do co najmniej 2022 r.

Instytucja  szacuje, ze w maju restauracje i małe sklepy detaliczne - niezbędne dla branży turystycznej - prawdopodobnie bardzo mocno ucierpiały m.in. w wyniku największej utraty miejsc pracy w Hiszpanii z powodu ograniczeń społecznych wprowadzonych w celu powstrzymania pandemii.

Od najbliższej niedzieli (21 czerwca) Hiszpania przywróci - oprócz Portugalii (w tym przypadku dopiero 1 lipca) - normalny ruch turystyczny z krajami UE 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane