Hiszpanie sprzedali 4 proc. Budimeksu

aktualizacja: 03-04-2017, 15:48

Główny udziałowiec Budimeksu zmniejszył swoje zaangażowanie. Sprzedał równy milion akcji.

Milion akcji to 3,92 proc. ogółu. Po cenie rynkowej sprzedany pakiet jest wart 246 mln zł. W wyniku transakcji udział Hiszpanów w kapitale i głosach na WZA Budimeksu spadł z 59,06  do 55,14 proc. 

Zobacz więcej

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu Grzegorz Kawecki

Formalnie akcje sprzedawała Valivala Holdings, zależna od hiszpańskiej grupy budowlanej Ferrovial Agroman International, która kontroluje Budimex.

„Transakcja ta nie wiąże się z jakimikolwiek zmianami strategii w stosunku do Spółki, zgodnie z którą Ferrovial S.A. przez swoje pośrednio całkowicie zależne spółki Ferrovial Agroman International Ltd. i Valivala Holdings B.V. ma zamiar pozostać akcjonariuszem kontrolującym” – zastrzegł Ferrovial.

Kapitalizacja Budimeksu to 6,2 mld zł.

Ferrovial łączą z Budimeskem nie tylko zwykłe związki własnościowe. Hiszpanie udzielili Budimeksowi licencji na „przemysłowe wartości niematerialne, wspierające działalność podstawową” w zakresie wszystkich prac budowlanych i zarządzania infrastrukturą. Za to „know-how” Budimex ma płacić swojemu głównemu akcjonariuszowi 0,5 proc. przychodów pomniejszonych o przychody spółki deweloperskiej Budimex Nieruchomości. Zawarta pod koniec marca umowa licencyjna ma obowiązywać do końca 2022 r. Jest kontynuacją umowy z października 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hiszpanie sprzedali 4 proc. Budimeksu