Hiszpanie sprzedali 4 proc. Budimeksu

opublikowano: 03-04-2017, 15:47
aktualizacja: 03-04-2017, 15:48

Główny udziałowiec Budimeksu zmniejszył swoje zaangażowanie. Sprzedał równy milion akcji.

Milion akcji to 3,92 proc. ogółu. Po cenie rynkowej sprzedany pakiet jest wart 246 mln zł. W wyniku transakcji udział Hiszpanów w kapitale i głosach na WZA Budimeksu spadł z 59,06  do 55,14 proc. 

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu
Zobacz więcej

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu Grzegorz Kawecki

Formalnie akcje sprzedawała Valivala Holdings, zależna od hiszpańskiej grupy budowlanej Ferrovial Agroman International, która kontroluje Budimex.

„Transakcja ta nie wiąże się z jakimikolwiek zmianami strategii w stosunku do Spółki, zgodnie z którą Ferrovial S.A. przez swoje pośrednio całkowicie zależne spółki Ferrovial Agroman International Ltd. i Valivala Holdings B.V. ma zamiar pozostać akcjonariuszem kontrolującym” – zastrzegł Ferrovial.

Kapitalizacja Budimeksu to 6,2 mld zł.

Ferrovial łączą z Budimeskem nie tylko zwykłe związki własnościowe. Hiszpanie udzielili Budimeksowi licencji na „przemysłowe wartości niematerialne, wspierające działalność podstawową” w zakresie wszystkich prac budowlanych i zarządzania infrastrukturą. Za to „know-how” Budimex ma płacić swojemu głównemu akcjonariuszowi 0,5 proc. przychodów pomniejszonych o przychody spółki deweloperskiej Budimex Nieruchomości. Zawarta pod koniec marca umowa licencyjna ma obowiązywać do końca 2022 r. Jest kontynuacją umowy z października 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hiszpanie sprzedali 4 proc. Budimeksu