Hiszpańska Taiga Mistral chce więcej wiatraków

Zastój w wiatrakach? Hiszpański fundusz zbiera właśnie 100 mln EUR na inwestycje w Polsce.

Choć Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej alarmuje, że każde opóźnienie w pracach nad tzw. trójpakiem energetycznym, czyli m.in. ustawą o odnawialnych źródłach energii, zachęca inwestorów do wyjścia z naszego rynku, są tacy, którzy chcą mieć w Polsce jeszcze więcej. Hiszpański fundusz Taiga Mistral, specjalizujący się w inwestycjach w energetykę odnawialną, domyka właśnie swój drugi fundusz skoncentrowanyna projektach w Polsce.

— Planujemy zebrać 100 mln EUR. Już od kilku miesięcy rozmawiamy na ten temat z inwestorami, a teraz negocjujemy z wyselekcjonowaną krótką listą zainteresowanych. Ich deklaracje są zadowalające — mówi Mikel Garay, dyrektor zarządzający funduszu Taiga Mistral.

W ramach pierwszego funduszu dla Polski Taiga zebrał kilka lat temu 75 mln EUR, co dało mu możliwości inwestycyjne na 300 mln EUR (z wykorzystaniem długu).

— Od 2011 r. mamy w portfelu działające farmy na 41,4 MW, a w lutym tego roku podłączymy kolejne 8 MW, bo prace konstrukcyjne są na ukończeniu. Planujemy też nowe projekty. W pierwszym półroczu wystartujemy z budową 40 MW, a w drugim — 48 MW. Nasza strategia zakłada zatem aktywność, chcemy poszerzać portfel aktywów. Zwłaszcza że nasze aktywa są bardzo dobrej jakości — podkreśla Mikel Garay.

Domykany właśnie fundusz Taigi na pewno zasilą pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Bank zadeklarował już kilka miesięcy temu, że rozważa zainwestowanie w niego nawet 20 mln EUR. Nie przeszkadza mu najwyraźniej niepewna przyszłość prawna branży wiatrowej.

Dla Taigi to nie jest obojętne.

— Prace nad ustawą o OZE trwają dłużej, niż przewidywano, a niepewność wpływa negatywnie na oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji. Nasze projekty są jednak tak dobrze wyceniane, że ta niepewność nie zmienia naszego podejścia do rynku — zauważa Mikel Garay. Na poziomie europejskim grupa Taiga Mistral zarządza czterema funduszami inwestującymi w energię odnawialną: w Polsce ma Taiga Poland I, a w Hiszpanii Taiga Tres, Taiga Cuatro i Green Alliance Renewable Energy Fund. Włożył w nie ok. 150 mln zł. Taiga Mistral współpracuje też z Petrolinvestem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane