Hiszpański bank centralny podwyższa prognozy

opublikowano: 07-06-2019, 14:58

Władze monetarne Hiszpanii zdecydowały się podnieść swoje projekcje ekonomiczne na bieżący rok. Ostrzegły jednak przed zagrożeniami ze strony napięć w handlu międzynarodowym oraz brexitu.

Bank Hiszpanii oczekuje obecnie, że gospodarka rozwijać się będzie w tempie 2,4 proc. w 2019 r. Wcześniejsza projekcja zakładała wzrost PKB o 2,2 proc. To dwukrotnie wyższa wartość niż oczekiwana dla 19-tu państw strefy euro. 

Siedziba Banku Hiszpanii (Banco de España) w Madrycie
Zobacz więcej

Siedziba Banku Hiszpanii (Banco de España) w Madrycie Fot. Boensch B./Arco Images/Forum

Na podwyższenie prognozy wpłynęły dobre wyniki gospodarki osiągnięte w pierwszym kwartale, które znacznie przewyższyły rezultaty eurolandu, które zmusiły Europejski Bank Centralny do zadeklarowania utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas.

Bank centralny Hiszpanii spodziewa się, że w obecnym, drugim kwartale PKB zwiększy się o 0,6 proc. To o 0,1 proc. więcej niż w marcowym oszacowaniu i blisko 0,7 pro. dynamiki w pierwszych trzech miesiącach 2019 r.

Bank Hiszpanii twierdzi, że wydatki konsumpcyjne będą nadal rosły, napędzane częściowo przez płace, które według prognoz mają rosnąć o ponad 2 proc. rocznie do 2021 r. Wzrost zatrudnienia zwolni, choć bank oczekuje, że stopa bezrobocia spadnie do około 12 proc. w 2021 r. z 14,7 proc. obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu