Czytasz dzięki

Holendrzy chcą wejść do Polski przez Tetę

KL
opublikowano: 01-06-2010, 00:00

Spółka z Holandii zamierza przejąć Tetę. Za akcję jest gotowa zapłacić 11,75 zł. Może wycofać ją z GPW.

Spółka z Holandii zamierza przejąć Tetę. Za akcję jest gotowa zapłacić 11,75 zł. Może wycofać ją z GPW.

Notowana na amsterdamskiej giełdzie spółka Unit4, zajmująca się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, ogłosiła wezwanie na akcje Tety. Chce skupić 100 proc. walorów wrocławskiej spółki, specjalizującej się w oprogramowaniu do zarządzania zasobami ludzkimi. Za akcję Unit4 oferuje 11,75 zł, co daje wycenę całej Tety na poziomie 139 mln zł. Ta cena daje 11 proc. premii w stosunku do średniej ceny z ostatnich sześciu miesięcy (10,6 zł). Wczoraj kurs spółki wzrósł o 4,95 proc., do 11,65 zł.

Zapisy w wezwaniu mają trwać od 21 czerwca do 20 lipca. Wezwanie powiedzie się, jeśli Unit4 skupi przynajmniej 66 proc. akcji Tety. Jeśli zbierze 80 proc., rozważy wystąpienie z wnioskiem do Komisji Nadzoru Finansowego o wycofanie spółki z giełdy. Jeśli 90 proc. — możliwy będzie przymusowy wykup pozostałych akcjonariuszy. W tej chwili największymi akcjonariuszami Tety są fundusze inwestycyjne, a wśród nich prym wiodą Amplico OFE (15,49 proc.), Millennium TFI (13,79 proc.) oraz PKO TFI (10 proc.).

Cena oferowana przez Unit4 to mniej niż cena docelowa, którą niedawno podał Sobiesław Pająk, analityk DM IDMSA — 12,8 zł. W raporcie datowanym na 28 kwietnia zalecił on trzymanie akcji Tety.

"Teta jest wiodącym graczem na polskim rynku oprogramowania ERP i HR. W ostatnich latach ten rynek uległ konsolidacji i spodziewamy się, że trend ten się utrzyma. Uważamy, że Teta powinna utrzymać pozycję lidera, będzie jednak musiała zainwestować w rozwój nowych produktów oraz aktywnie zaangażować się w proces konsolidacji rynku. Unit4 jest w stanie zaoferować Tecie pełne wsparcie w tych sferach oraz wspomóc ją w realizacji potencjału wzrostowego" — skomentował wezwanie cytowany w komunikacie Chris Ouwinga., prezes Unit4.

Dodał, że przejęcie Tety umożliwi Unit4 osiągnięcie pozycji lidera na polskim rynku i zapewni podstawy dla dalszego wzrostu w Europie Środkowo- Wschodniej. Przypomnijmy, że Teta działa nie tylko w Polsce. Dzięki przejęciu w grupie jest też węgierska spółka VT-Soft. W grupie Tety jest też firma konsultingowo-wdrożeniowa Pyton Management i producent oprogramowania dla małych i średnich firm Insert. Z kolei Unit4 ma biura w kilkunastu krajach europejskich, w Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Spółka pisze w komunikacie, że elementem jej strategii jest koncentrowanie się na atrakcyjnych okazjach do przejęć. W ten sposób poszerza bazę klientów i wchodzi na nowe rynki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane