Holowanie auta z polisą podlega VAT

opublikowano: 24-07-2012, 07:38

Usługa likwidacji szkody musi być specyficzna dla usługi ubezpieczenia, wtedy jest wolna od VAT - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Zwolnieniu od podatku od towarów i usług (VAT) podlegają tylko niektóre rodzaje usług realizowanych dla firm ubezpieczeniowych przez inne firmy w związku z likwidacją szkód — wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów, skierowanej 20 lipca 2012 r. do dyrektorów izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, którą wczoraj upubliczniono.

Zobacz więcej

Holowanie auta posiadającego polisę podlega VAT (fot. ARC)

Chodzi przede wszystkim o świadczenia specyficzne dla usługi ubezpieczeniowej. Podpisany pod interpretacją Maciej Grabowski, wiceminister finansów, powołując się m.in. na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwraca uwagę, że zwolnieniu od VAT nie podlegają usługi stanowiące element (część składową) usługi ubezpieczeniowej, które nie są dla niej właściwe. Niektóre mogą być realizowane w innych dziedzinach życia.

Wiceminister wymienia przykłady: zorganizowanie pomocy na miejscu zdarzenia, naprawa uszkodzonych rzeczy, wynajem samochodu zastępczego, holowanie uszkodzonego pojazdu, rezerwacja miejsca w hotelu, szacowanie szkody powstałej w czasie zdarzeń losowych. Natomiast do usług wolnych od podatku zalicza czynności określane pojęciem rozpatrywania roszczeń, które sprowadzają się do weryfikacji danych z dokumentacji dotyczącej zdarzenia objętego polisą, np. wyceny szkody, raportu z lustracji miejsca wypadku.

Interpretacja nie zawiera pełnej listy czynności objętych VAT jak i wolnych od tego podatku. Nie definiuje też konkretnie pojęcia likwidacji szkód, jego definicji nie ma także w prawie. Wszystko w zasadzie zależy od rodzaju polis, ich zakresu, strategii ekonomicznej ubezpieczycieli.

(...)

Cały artykuł znajdziesz we wtorkowym "Pulsie Biznesu" lub tutaj

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Holowanie auta z polisą podlega VAT