Hongkong się trzyma, Nowy Jork wylatuje

Jeśli uważacie, że Kraków i Warszawa są oblegane przez turystów, to spójrzcie na ten ranking. Naszych miast nie ma w globalnej czołówce

W zeszłym roku Kraków odwiedziło ponad 2,8 mln zagranicznych turystów, więcej niż w 2017 r. prognozy na bieżący rok zapowiadają kolejny wzrost — do 2,9 mln. globalnym rankingu była stolica Polski zajmowała 74. miejsce, le po podliczeniu tegorocznych turystów mocno spadnie, bo inmym rośnie bardziej. Minimalnie przed Krakowem są Melbourne, an Francisco i Kopenhaga. Tuż za nim plasują się Marakesz i Kalkuta.

Fot. Bloomberg

A jak wypada obecna stolica? Warszawa zajmowała 83. miejsce, za Honolulu i doskonale znaną polskim turystom egipską Hurghadą. W zeszłym roku do stolicy zawitało 2,7 mln turystów, w obecnym liczba ma podskoczyć o 2,8 mln, ale to i tak za mało na skok w rankingu. Także w tym przypadku innym rośnie bardziej, więc będzie spadek.

Ośrodek badawczy Euromonitor International opublikował najnowszy raport „Top 100 City Destination”, którego głównym elementem jest ranking najpopularniejszych miast w turystyce międzynarodowej. Badanie obejmuje zagranicznych ości przebywających w danym mieście dłużej niż 24 godziny i krócej niż rok — chodzi więc nie tylko o podróże wypoczynkowe, odwiedziny u rodziny czy przyjaciół, ale także wyjazdy w interesach. Nie obejmuje natomiast osób uczących się i pracujących za granicą. Prześwietlono 400 miast, ale na listę trafiła tylko setka z najlepszymi wynikami. Mimo odległych miejsc Kraków i Warszawa są więc w turystycznej elicie.

- Hongkong prawdopodobnie utrzyma w 2019 r. status najpopularniejszego miasta na świecie wśród turystów z zagranicy, mimo miesięcy niepokojów politycznych, które doprowadziły do gwałtownego spadku liczby odwiedzających - skomentowała agencja Bloomberg.

Prodemokratyczne protesty zmieniają turystyczne wskaźniki, obniżając liczbę tych, którzy chcą zakosztować Chin w hongkońskim stylu. W poprzednich dwóch latach miasto było niepodważalnym liderem rankingu Euromonitora, przyciągając 27,9 i 29,3 mln przybyszów. Prognoza na bieżący rok zakłada spadek do 26,7 mln, co sprawia, że drugi na liście Bangkok z 25,8 mln odwiedzających jest blisko lidera jak nigdy. Hongkong utrzyma pozycję dzięki sporemu wzrostowi przylotów w pierwszej połowie roku.

Paul Chan, sekretarz ds. finansowych w lokalnym rządzie, poinformował w poniedziałek, że Hongkong odnotuje w tym roku pierwszy od 15 lat deficyt budżetowy.Wcześniej rząd spodziewał się nadwyżki sięgającej 16,8 mld dolarów hongkońskich, ale gospodarka zwolniła, spadły wpływy z podatków i sprzedaż ziemi. Antyrządowe protesty trwają od kilku miesięcy, dochodzi do starć z policją na ulicach. Protestujący domagają się głównie demokratycznych wyborów regionalnych.

Autorzy raportu zwracają uwagę także na spory spadek kultowego dla turystów Nowego Jorku. Rok temu miasto odwiedziło 13,6 mln osób, w bieżącym liczba ma wzrosnąć do około 14 mln. Podobnie jak w przypadku naszych miast wzrost jest niewystarczający do utrzymania ósmej pozycji. Nowy Jork wypadnie więc z pierwszej 10 i tym samym USA nie będą już miały swojego reprezentanta w czołówce. Kolejne jest dopiero Miami, które w tym roku ma odwiedzić 8,3 mln turystów.

W europejskim rankingu Londyn trzyma się pozycji lidera, ale czuje już powiew z Paryża. Wszystko przez niepewność związaną z brexitem. Stolica Francji się natomiast nie starzeje i w dobrym stylu przyciąga coraz bardziej — w zeszłym roku odwiedziło ją 17,6 mln osób, a w tym ma ich być co najmniej 19,1 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane