Hoop zamyka zakład w Polsce

Fabryka w Grodzisku Wielkopolskim podzieli los tej z Bielska Podlaskiego. Producent napojów przenosi produkcję do Kutna i zwalnia.

Do końca roku Grupa Kofola, do której w Polsce należy Hoop, chce zakończyć produkcję w Grodzisku Wielkopolskim. Oznacza to, że z trzech zakładów, którymi jeszcze na początku zeszłego roku dysponował producent napojów, zostanie mu jeden.

— Decyzja jest naturalną konsekwencją inwestycji realizowanych w ostatnich latach, dzięki którym zakład [w Kutnie — red.] został zmodernizowany — mówi Jiří Vlasák, członek zarządu Grupy Kofola. Hoop Polska nie chce ujawnić, ile zainwestował w Kutnie w związku z koncentracją produkcjii jakie konkretnie ma plany inwestycyjne. Justyna Skrzekut, odpowiadająca za kontakty z mediami w Hoop Polska, odwołuje się jedynie do zapowiedzi z przesłanego komunikatu o „kolejnych inwestycjach”. Przenosiny z Grodziska Wielkopolskiego oznaczają zwolnienie 136 osób. W lipcu zeszłego roku ze spółką pożegnała się podobna, bo 140-osobowa grupa pracowników związana z zamykanym wówczas zakładem w Bielsku Podlaskim.

— Aby skutecznie rywalizować na rynku, musimy zmniejszyć liczbę lokalizacji produkcyjnych, co pozwoli znacząco obniżyć koszty i usprawnić obsługę logistyczną, czyli zwiększyć naszą konkurencyjność — mówiła wtedy Simona Nováková, wówczas prezes Hoopa w Polsce. Jiří Vlasák teraz przekonuje, że reorganizacja „ma pozytywny wpływ na rozwój i wzrost wartości spółki” i też mówi o „rozwoju konkurencyjności na szybko zmieniającym się rynku napojowym”.

— Grupa jest obecna na kilku europejskich rynkach. Koncentracja biznesu w Polsce dodatkowo wzmacnia jej silną pozycję — dodaje Jiří Vlasák. Niedawno Kofola przejęła w Polsce spółkę Premium Rosa, producenta syropów i soków nie z koncentratu. Ma swój zakład, który nie wchodzi jednak w struktury Hoopa.

— Przejęcie to element strategii zmierzającej do poszerzania oferty. Sfinalizowanie tej transakcji nie zamyka jednak planów akwizycyjnych Grupy Kofola w Polsce — zaznacza Jiří Vlasák. Polskie portfolio Kofoli stanowią Hoop Cola, syropy Paola, napoje Jupik i woda Arctic. Na rodzimych rynkach Czech i Słowacji grupa poza częścią napojową posiada bary z napojami i sałatkami UGO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu