Hormon miłości pomoże schudnąć

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Otyłość to problem, który system opieki zdrowotnej w USA kosztuje rocznie około 147 mld USD.

Nic dziwnego, że naukowcy szukają sposobów przeciwdziałania tej przypadłości. Okazuje się, że pomóc może… spray z oksytocyną. To produkowany przez nasze ciało hormon, który odgrywa dużą rolę w relacjach społecznych i reprodukcji, a także wychowaniu potomstwa, nazywany „hormonem miłości”. Badania, m.in. lekarzy Massachusetts General Hospital w Bostonie, wskazują, że odpowiada on także za nasz stosunek do jedzenia. Wzięło w nim udział 10 ochotników ze zdiagnozowaną otyłością, którym aplikowano oksytocynę albo placebo, a następnie obserwowano ich mózgi w rezonansie magnetycznym. U osób z otyłością widok apetycznego jedzenia aktywuje ponad normę obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę, nawet jeśli są najedzone.

— Oksytocyna w jakiś sposób moduluje drogi w mózgu, zwłaszcza te, które odpowiadają za reakcję na wywołujące satysfakcję posiłki — mówi dr Liya Kerem, główna autorka badania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy