Hormon miłości pomoże schudnąć

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Otyłość to problem, który system opieki zdrowotnej w USA kosztuje rocznie około 147 mld USD.

Nic dziwnego, że naukowcy szukają sposobów przeciwdziałania tej przypadłości. Okazuje się, że pomóc może… spray z oksytocyną. To produkowany przez nasze ciało hormon, który odgrywa dużą rolę w relacjach społecznych i reprodukcji, a także wychowaniu potomstwa, nazywany „hormonem miłości”. Badania, m.in. lekarzy Massachusetts General Hospital w Bostonie, wskazują, że odpowiada on także za nasz stosunek do jedzenia. Wzięło w nim udział 10 ochotników ze zdiagnozowaną otyłością, którym aplikowano oksytocynę albo placebo, a następnie obserwowano ich mózgi w rezonansie magnetycznym. U osób z otyłością widok apetycznego jedzenia aktywuje ponad normę obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę, nawet jeśli są najedzone.

— Oksytocyna w jakiś sposób moduluje drogi w mózgu, zwłaszcza te, które odpowiadają za reakcję na wywołujące satysfakcję posiłki — mówi dr Liya Kerem, główna autorka badania.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy