Horyzont 2020 przyciąga Polaków

opublikowano: 23-05-2014, 00:00

Promocja i finansowe zachęty zdają egzamin — w nowym unijnym programie ramowym wspierającym B+R jest znacznie więcej wniosków z Polski.

Horyzont 2020 na dobre wystartował w grudniu ubiegłego roku. To największy instrument UE finansujący badania i innowacje — w ciągu najbliższych siedmiu lat naukowcy i przedsiębiorcy dostaną z niego ponad 77 mld EUR. Komisja Europejska nigdy wcześniej nie wydzieliła tak dużej sumy na jeden typ wsparcia.

— Tak ogromnego programu jeszcze nie było i może się już nie powtórzyć. Dlatego jest to najlepsza okazja, aby zaktywizować całe środowisko naukowe i beneficjentów, którzy mogą korzystać z tego instrumentu. W tym celu przygotowujemy specjalny „pakt dla Horyzontu 2020”, który będzie zawierał listę konkretnych działań i zobowiązań nie tylko dla ministerstwa, ale też naszych agencji i polskich uczelni. Liczymy, że będzie on obejmował także instytucje reprezentujące przedsiębiorców — mówi prof. Lena Kolarska- Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jedną z największych bolączek jest słaby poziom udziału wnioskodawców z Polski w programach ramowych dotyczących B+R. Pojawiły się jednak powody do optymizmu.

— W pierwszych konkursach z Horyzontu 2020 ponad 10 proc. wniosków stanowiły projekty z udziałem polskich podmiotów. Ten wzrost cieszy,bo w poprzednim instrumencie, czyli 7. Programie Ramowym, ten wskaźnik wynosił 7 proc. — podkreśla prof. Włodzisław Duch, wiceminister nauki.

— Polska ma ogromny potencjał i mnóstwo młodych, wykształconych ludzi, a do tego szybko rośnie u nas poziom inwestycji na B+R. Ale nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ten potencjał nie był do tej pory dostatecznie wykorzystywany. Polacy nie składali wielu wniosków w porównaniu z naukowcami i przedsiębiorcami z innych krajów. Najwyższa pora, aby to się zmieniło — dodaje szefowa resortu.

W tym celu ministerstwo szykuje m.in. nowy instrument dofinansowania wynagrodzeń dla zespołów, które dostaną granty (w Horyzoncie 2020 nie ma takiego wsparcia). Program opiera się na trzech tzw. filarach. Przedsiębiorców najbardziej interesuje filar II dotyczący „wiodącej pozycji w przemyśle” (z budżetem 17 mld EUR) oraz III związany ze wsparciem społecznym (jego pula to 30 mld EUR). Jedną z nowinek w porównaniu z poprzednim programem jest specjalny instrument przeznaczony dla firm MSP. Przedsiębiorcy będą mogli składać w nim wnioski indywidualnie, bez tworzenia konsorcjów z przynajmniej trzech niezależnych podmiotów z różnych krajów, co jest wymagane w innych konkursach. Prezentacji paktu dla Horyzontu 2020 możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu