Hossa w Chinach czystą spekulacją (WYKRES DNIA)

Zwyżki na chińskim rynku akcji są całkowicie pozbawione fundamentów, wynika z wykresu, jaki na Twitterze zamieścił Martin Endlund z banku Nordea Markets.

Zobacz więcej

Zależność między indeksem Shanghai Composite a wskaźnikiem PMI, obliczanym przez bank HSBC Nordea Markets

Przez ostatnich ponad pięć lat główny wskaźnik giełdy w Szanghaju idealnie podążał za wskaźnikiem koniunktury w chińskim przemyśle. Sytuacja zmieniła się w połowie ubiegłego roku, od kiedy indeks Shanghai Composite zyskał 143 proc., podczas gdy indeks koniunktury w przemyśle PMI, obliczany przez bank HSBC, nadal spadał. Taki rozjazd obu wskaźników to zdaniem Martina Endlunda, głównego analityka Nordea Markets, sygnał, że hossa oderwała się od fundamentów.

- Choć giełdowy boom jest korzystny dla koniunktury w realnej gospodarce, to jednak trzeba przyznać, że nie ma on zdrowych podstaw – napisał Martin Endlund w tweecie.

W wyniku hossy, napędzanej stymulowaniem gospodarki przez bank centralny, wskaźnik cena/zysk dla spółek należących do indeksu Shanghai Composite wzrósł do 24,5. Aby korelacja między giełdowym wskaźnikiem a indeksem PMI utrzymała się, wskaźnik koniunktury w przemyśle powinien wzrosnąć do 65 punktów, wynika z wykresu.


Zależność między indeksem Shanghai Composite a wskaźnikiem PMI, obliczanym przez bank HSBC. Źródło: Nordea Markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa w Chinach czystą spekulacją (WYKRES DNIA)