Hossa wraca na rynek Eurofilms

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 24-01-2007, 00:00

Fuzja, o której poinformował „PB”, wyrwała z marazmu kurs producenta folii

Eurofilms był wczoraj liderem wzrostów na giełdzie. Akcje producenta folii rosły w trakcie sesji nawet o ponad 30 proc., ustanawiając nowe szczyty powyżej 7 zł. Obroty były bardzo wysokie jak na tę spółkę i wyniosły ponad 16 mln zł. Gwałtowny skok kursu wywołała informacja, że Eurofilms połączy się ze swoim największym akcjonariuszem, Ergisem (ponad 52 proc. udziałów), który w ten sposób znajdzie się na warszawskiej giełdzie. Operacja będzie przeprowadzona na przełomie II i III kwartału.

Ostatnie tygodnie raczej nie wskazywały, że dojdzie do tak dynamicznego wybicia notowań spółki. Eurofilms znalazł się na giełdzie w połowie 2006 r. W pierwszych miesiącach po debiucie na akcjach spółki można było zarobić ponad 70 proc. Później trend się odwrócił. Po III kwartale, w związku z niższymi cenami wyrobów, Eurofilms zdecydował się obniżyć prognozy przychodów ze 133,4 mln zł do 127,5 mln zł. Skutek był taki, że hossa nie dotyczyła akcji spółki.

Notowania Eurofilms do wybicia potrzebowały bardzo mocnego impulsu. Inwestorzy wreszcie się doczekali i już wczoraj uwzględnili w wycenie spółki korzyści wynikające z połączenia z Ergisem. Eurofilms jest czołowym producentem folii stretch i termokurczliwej PCW. Ergis z kolei jest największym w Polsce i jednym z największych w regionie producentem wyrobów z PCW.

Skala działalności nowego podmiotu będzie dużo większa. Powstanie jeden z największych podmiotów w środkowoeuropejskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, o łącznych przychodach 330 mln zł. Planowane przychody grupy Ergis na 2006 r. (bez Eurofilms) wynosiły ponad 180 mln zł, a zysk netto ponad 7 mln zł. Szacunki Eurofilms na ubiegły rok to odpowiednio 127,5 i 5,54 mln zł. Fuzja obu firm nastąpi przez przeniesienie całego majątku spółki Ergis na Eurofilms, w zamian za akcje spółki giełdowej. Parytet wymiany ma być ustalony w najbliższych trzech miesiącach.

Spółki są dopiero na początku drogi do połączenia. Menedżerowie odpowiedzialni za jego przeprowadzenie zapewniają jednak, że dzięki tej operacji zwiększy się wartość Eurofilms. Połączona firma ma się rozwijać dzięki inwestycjom w nowe linie (także do produktów nieobecnych dziś w ofercie grupy). Ma też przejmować spółki z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz produkcji opakowań. Wczoraj Ergis ujawnił, że przejmie spółkę Baad, rozszerzając swój profil działalności o produkcję opakowań giętkich z nadrukiem fleksograficznym. Eurofilms zdecydował się rozwijać nową linię produktową — taśm PET, służących do pakowania dużych i średnich ładunków. Takie inwestycje podnoszą wartość firmy. Jednak kluczowe dla dalszego zachowania kursu będzie sprawne i efektywne przeprowadzenie fuzji Eurofilms z Ergisem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane