HSBC przestanie finansować węgiel

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 22-09-2022, 08:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank HSBC nie będzie już finansował inwestycji związanych z węglem, który jest jednym z „najbardziej brudnych” paliw kopalnych na świecie – informuje agencja Reuters.

W czwartek HSBC Holdings Plc poinformowało, że nie będzie już finansowało inwestycji związanych z ekspansją węgla energetycznego. Decyzja ze skutkiem natychmiastowym ma pomóc w realizacji zobowiązania, które firma ogłosiła rok temu. Wtedy HSBC zobowiązało się, że zmniejszy udział swoich środków w „inwestycje węglowe” o co najmniej jedną czwartą do 2025 roku. I o 50 proc. do 2030 roku.

Węgiel jest jednym z tańszych paliw, które jest bardzo popularnym surowcem energetycznym w Azji, gdzie bank posiada wielu klientów.

Nowy plan HSBC Asset Management, który nadzoruje aktywa o wartości 600 mld USD, zakłada, że bank natychmiast przestanie inwestować w notowania lub emisje długu pierwotnego każdej firmy zaangażowanej w ekspansję węgla energetycznego.

Według HSBC na świecie istnieje ponad 300 firm, których ponad 10 proc. przychodów związana jest z paliwem kopalnym – pisze Reuters.

Do końca 2030 roku w aktywnych portfelach HSCB nie będzie żadnych notowań papierów wartościowe spółek uzależnionych od węgla dla ponad 2,5 proc. przychodów na UE lub OECD. Od 2040 roku, rozwiązanie obejmie wszystkie rynki, podaje agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane