HSG Zawiercie poszukuje inwestora

Dominika Malik
05-09-2001, 00:00

HSG Zawiercie poszukuje inwestora

Agencja Prywatyzacji chce sprzedać pakiet 51-74 proc. akcji Huty Szkła Gospodarczego Zawiercie. Z ich zbycia planuje uzyskać co najmniej 3,3 mln zł. Oferty w sprawie zakupu akcji można składać do 12 września 2001 r. Hucie potrzeba obecnie około 8,1 mln zł na doinwestowanie parku maszynowego i remont wanny szklarskiej.

Agencja Prywatyzacji ogłosiła, w imieniu Skarbu Państwa, przetarg na nabycie akcji Huty Szkła Gospodarczego Zawiercie, która specjalizuje się w produkcji szkła i wyrobów szklanych ze szkła kryształowego.

Potrzebny kapitał

Do zbycia przeznaczony został pakiet akcji spółki nie mniejszy niż 51 proc., ale nie większy niż 74 proc. Inwestor będzie musiał więc kupić od 418,2 tys. do 606,8 tys. akcji. Wartość nominalna jednej wynosi 10 zł. Jej minimalna cena wywoławcza została ustalona na 8 zł. W ten sposób SP może uzyskać ze sprzedaży co najmniej 3,3-4,8 mln zł.

Termin składania ofert upływa 12 września 2001 r. Mają one być rozpatrzone do 26 września 2001 r.

Na razie wiadomo jedynie, że nabyciem akcji huty zainteresowany jest jeden polski inwestor branżowy.

Zdaniem zarządu huty potencjalny inwestor powinien przede wszystkim wejść do spółki z kapitałem, który pozwoli na przeprowadzenie konkretnych inwestycji. Firma na ten cel potrzebuje obecnie około 8,1 mln zł.

— Nowy właściciel miałby wyłożyć około 3 mln zł na uruchomienie trzeciej wanny szklarskiej. Ponadto potrzebne są nam dwa urządzenia do zdobienia kieliszków i półfabrykatów. Cena jednego wynosi około 1,8 mln zł — wyjaśnia Zygmunt Żuliński, prezes Huty Szkła Gospodarczego Zawiercie.

Huta funkcjonuje w oparciu o dwie wanny szklarskie, z czego jedna wymaga remontu. Wiąże się to z kolejnym wydatkiem wysokości około 1,5 mln zł. Modernizacja planowana jest na pierwsze półrocze 2002.

Zwiększyć zatrudnienie

Ponadto warunkiem, postawionym przez spółkę, jest zagwarantowanie zakładowego pakietu socjalnego.

— Zależy nam głównie na stabilizacji zatrudnienia przez okres trzech lat. Obecnie utrzymuje się ono na poziomie 650 osób. Jeśli jednak dojdzie do zakupu kolejnej wanny, chcielibyśmy przyjąć dodatkowo 100 pracowników — dodaje Zygmunt Żuliński.

Wysunięty został również postulat wzrostu płac o około 20 proc. oraz utrzymania dotychczasowych świadczeń socjalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HSG Zawiercie poszukuje inwestora