HSP wyda 37 mln zł na budowę zakładu w KSSE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 30-03-2001, 00:00

Kolejna propozycja zmian w działalności funduszy

Zmiany legislacyjne w ustawie o OFE

Kolejną, po Unii Wolności, nowelizację ustawy o działalności funduszy emerytalnych przygotowało Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Wcześniej zmiany do ustawy zaproponował też Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

Przygotowano już kilka nowelizacji aktów prawnych związanych z działalnością funduszy emerytalnych. Kilka poprawek, często kosmetycznych, zostało już wprowadzonych do ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, obowiązującej od sierpnia 1997 roku. Najwcześniej o potrzebie dużych zmian w ustawie mówił Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. W raporcie „Bezpieczeństwo dzięki konkurencji” proponował m.in. ograniczenie do 25 proc. udziału jednego podmiotu w towarzystwie emerytalnym oraz ograniczenie udziału funduszu w rynku do 15 proc. aktywów. Poza tym propozycje dotyczyły zakazu inwestowania aktywów za granicą, ujednolicenia i jednej opłaty pobieranej ze składek klientów oraz wyliczania minimalnej stopy zwrotu indywidualnie dla każdego OFE.

Lepsza konkurencja

Kolejny projekt noweli ustawy o OFE przygotowali w ubiegłym roku posłowie Unii Wolności. Odbiegał on od projektu UNFE. Zwiększał możliwości inwestycyjne oraz konkurencyjność funduszy. Projekt zakładał, aby jedno PTE od stycznia 2001 roku mogło zarządzać więcej niż jednym funduszem emerytalnym. Ich powstanie byłoby zależne od wieku członków. Projekt dopuszczał także zarządzanie aktywami OFE wyspecjalizowanych menedżerów z firm zewnętrznych oraz rezygnował z pojęcia niedoboru, związanego z wyliczaniem minimalnej stopy zwrotu po 24 miesiącach działalności.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przygotowała z kolei projekt zmieniający rozporządzenie dotyczące limitów inwestycyjnych dla OFE. Podobnie jak projekt UW — poszerzał on gamę instrumentów finansowych. Zwiększał np. zaangażowanie w akcje spółek oraz NFI notowanych na giełdzie do 70 proc. wartości aktywów.

Bez zagranicy

Uniemożliwienie funduszom emerytalnym lokowania pieniędzy za granicą i wprowadzenie jednakowej opłaty od składki we wszystkich funduszach to główne cele nowego projektu noweli ustawy o OFE. Nowelizację przygotowali prawicowi posłowie — głównie z ZChN, i jest ona zbieżna z wcześniejszymi propozycjami UNFE. Zdaniem posłów, trzeba skierować pieniądze na rynek wewnętrzny. Zdaniem Marka Wilhelmiego, rzecznika IGTE, pomysł ten jest absurdalny, szczególnie w sytuacji, gdy Polska chce wejść do Unii Europejskiej. Autorzy projektu proponują też ograniczenie działalności akwizycyjnej największych funduszy — takich, które mają powyżej 15 proc. aktywów na rynku.

Większość przedstawicieli OFE uważa, że żadne proponowane zmiany nie są pilne. Trzeba zacząć o nich dyskutować, a wprowadzić za 3-5 lat.

Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / HSP wyda 37 mln zł na budowę zakładu w KSSE