HTS liczy na 40-proc. redukcję zobowiązań

Maria Trepińska
opublikowano: 02-08-2001, 00:00

HTS liczy na 40-proc. redukcję zobowiązań

Huta Sendzimira złożyła 27 lipca w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego z wierzycielami. Krakowska spółka liczy na objęcie nim kwoty około 700 mln zł i około 40-proc. redukcje zobowiązań. Jednocześnie w sądzie czeka na rozpatrzenie wniosek dotyczący upadłości HTS, złożony 16 lipca przez firmę Belmer.

Huta im. Tadeusza Sendzimira złożyła 27 lipca w Sądzie Rejonowym w Krakowie podanie o otwarcie postępowania układowego z wierzycielami. Łącznie zobowiązania HTS na 30 czerwca 2001 r. wynosiły około 1,4 mld zł. Zarząd krakowskiej spółki liczy, że około 50 proc. tej kwoty może być objęte układem.

Bez podatków

Huta zamierza zawrzeć układ z 894 wierzycielami. Według Piotra Janeczka, prezesa Huty Sendzimira, wstępny projekt propozycji układowych przewiduje całkowitą spłatę należności wobec wszystkich, których wierzytelności nie przekraczają 10 tys. zł, z tym że może to nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się układu. Dotyczy to około 30 proc. wierzycieli huty. Pozostałych może objąć redukcja zobowiązań do 40 proc. Zatem chodzi o kwotę 280 mln zł. Układem nie będą objęte podatki i opłaty — należności z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz zobowiązania z tytułu kredytów zabezpieczonych hipotekami.

Według prezesa Janeczka, do pogorszenia wyników finansowych spółki, w znacznym stopniu przyczyniło się osłabienie koniunktury w hutnictwie oraz spadek cen sprzedawanych wyrobów.

Duża strata

— Banki uznały hutnictwo za branżę wysokiego ryzyka, czego efektem jest realizowana przez nie polityka ograniczania zaangażowania kredytowego w hutach. Wobec tego HTS musiała w większym stopniu finansować się zobowiązaniami handlowymi — mówi Piotr Janeczek.

Efektem tego jest spadek przychodów huty za pierwsze półrocze 2001 r. (wyniosły 1,28 mln zł, przy stracie netto 103,2 mln zł). To skłoniło zarząd spółki do złożenia wniosku o postępowanie układowe.

Wiele wskazuje na to, że pod koniec sierpnia 2001 r. sąd rozpatrzy wniosek HTS dotyczący otwarcia postępowania układowego i jednocześnie wniosek, złożony 16 lipca przez syndyka spółki Belmer, o ogłoszenie upadłości HTS.

Trudne chwile

— Wniosek ten poprzedzony został postawieniem w stan natychmiastowej wymagalności wszystkich zobowiązań huty. Pretekstem do podjęcia przez syndyka takiego kroku było opóźnienie w przekazaniu przez HTS 0,2 mln zł z tytułu uregulowania zaległych płatności — mówi Piotr Janeczek.

To nie koniec kłopotów HTS. PKP, jeden z największych wierzycieli huty, żąda natychmiastowej spłaty zobowiązań wysokości 100 mln zł. Natomiast spółki węglowe oczekują gotówkowej zapłaty za dostawy.

Będzie to już drugie postępowanie układowe Huty Sendzimira. Poprzednie zakończyło się postanowieniem sądu 28 kwietnia 2000 r. i trwało 5 lat, od zatwierdzenia układu we wrześniu 1994 r. do spłaty ostatniej raty zadłużenia, i objęło kwotę prawie 440 mln zł. Dotyczyło prawie 1,8 tys. wierzycieli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / HTS liczy na 40-proc. redukcję zobowiązań