Huebner: musimy być gotowi wykorzystać każde euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-04-2006, 13:56

Musimy być przygotowani, by wykorzystać każde euro z funduszy strukturalnych przeznaczonych dla Polski w latach 2007-2013 - uważa komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner, która uczestniczyła w czwartkowej konferencji "Polskie regiony w Europie - szansa rozwoju".

Musimy być przygotowani, by wykorzystać każde euro z funduszy strukturalnych przeznaczonych dla Polski w latach 2007-2013 - uważa komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner, która uczestniczyła w czwartkowej konferencji "Polskie regiony w Europie - szansa rozwoju".

    "Moment wybrany na taką debatę jest doskonały. Mamy prawie dwuletnie doświadczenie z bycia w Unii Europejskiej. Jest trochę doświadczeń i trzeba je ocenić - czego unikać w przyszłości, a co bardziej wykorzystać (...) Poza tym, dzięki porozumieniu między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi, mamy też budżet na lata 2007-2013. Dla KE oznacza to finalizowanie prac nad regulacjami, które umożliwią wydawanie pieniędzy" - wyliczała Huebner.

    Zdaniem komisarz, polskie samorządy przygotowując się do wykorzystania pieniędzy z UE powinny zwrócić uwagę na trzy kwestie.

     Po pierwsze, władze regionalne powinny przyjrzeć się, jak wyglądają programy operacyjne, by nie skupiać się na wielu małych celach. "Konieczne jest związanie programów z długookresowymi celami - tak, żeby cel ostateczny wszystkich programów brzmiał: wzrost zatrudnienia i podniesienie konkurencyjności regionów" - uważa Huebner.

    Po drugie, formułując priorytety, samorząd powinien zwrócić uwagę na to, czy są one mierzalne i dobrze sformułowane. W tym celu, według Huebner, samorząd powinien ocenić potencjał badawczo-rozwojowy i infrastrukturę.

    Po trzecie, regiony powinny "spojrzeć szczególnie uważnie na zasoby ludzkie". Przypomniała, że podstawowy czynnik sukcesu Hiszpanii w wykorzystaniu funduszy UE, to inwestycje w ludzi, w przeciwnym wypadku przechodzą oni do prywatnego sektora. Komisarz sugerowała większe zarobki urzędników, czy możliwość udoskonalaniaswoich umiejętności.

    "Przepraszam, że pouczam, ale taka jest moja rola. Musimy być przygotowani, bo czas ucieka. Chciałabym, by każde euro z funduszy strukturalnych przeznaczonych dla Polski w latach 2007-2013, zostało wykorzystane" - tłumaczyła ton swojej wypowiedzi Huebner. 

    Konferencja transmitowana była za pomocą internetu do Krakowa, gdzie śledzili ją studenci Akademii Ekonomicznej. Właśnie z grona studentów padło pytanie, czy komisarz Huebner nie obawia się o brak doświadczenia Polski w inwestowaniu w badania technologiczne i innowacyjność.

    "Dlatego, że te doświadczenia są tak małe, to jest duża potrzeba inwestowania, by wykorzystać fundusze strukturalne. Warto zaznaczyć, że nie mówimy tylko o badaniach naukowych, ale o transferze idei do gospodarki - w czym jesteśmy szczególnie słabi" - oceniła Huebner.

    Z kolei pytanie o to, czy nie za małe pieniądze są inwestowane w sektor badań i innowacyjności skierowane zostało do minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej, która również uczestniczyła w konferencji.

    "Problemem są nie tylko nakłady na badania, ale upraktycznienie ich. Mam wrażenie, że polska sfera naukowa wchłonie każde pieniądze. Natomiast pytanie jest takie, co z tego będzie dla gospodarki czy administracji. Odpowiedź brzmi niewiele. Problem w tym, że nie zakłada się, iż badania te zostaną przeniesione do gospodarki. Popełniamy tutaj jakiś błąd. Apeluje do środowiska naukowego, by zastanowiło się gdzie jest ten błąd" - powiedziała Gęsicka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Huebner: musimy być gotowi wykorzystać każde euro