Huebner o priorytetach UE na 2006 rok

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 14:38

Uzgodnienia międzyinstytucjonalne w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013, rewitalizacja Agendy Lizbońskiej i podjęcie decyzji w sprawie Traktatu Konstytucyjnego, to - zdaniem komisarz ds. polityki regionalnej Danuty Huebner - najważniejsze zadania stojące w tym roku przed Unią Europejską.

Uzgodnienia międzyinstytucjonalne w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013, rewitalizacja Agendy Lizbońskiej i podjęcie decyzji w sprawie Traktatu Konstytucyjnego, to - zdaniem komisarz ds. polityki regionalnej Danuty Huebner - najważniejsze zadania stojące w tym roku przed Unią Europejską.

Ponadto - dodała Huebner - rok 2006 będzie ważny dla unijnych polityk, w tym wspólnej polityki energetycznej.

"Rok będzie trudny i ważny" - powiedziała komisarz na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie. Podkreśliła jednak, że rozpoczyna się on "w dobrym nastroju", ponieważ najważniejsza decyzja zapadła pod koniec zeszłego roku, kiedy Rada Europejska uzgodniła unijny budżet na lata 2007-2013.

Zdaniem Huebner, najpilniejszym zadaniem jest teraz przeprowadzenie procesu tzw. uzgodnień instytucjonalnych w sprawie perspektywy budżetowej. Uczestniczą w nim Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE. Jednak - jak ocenia komisarz - pole manewru dla wprowadzania zmian w unijnym budżecie jest bardzo niewielkie.

Huebner przewiduje, że w czasie półrocznego przewodnictwa Austria "nada nową dynamikę" debacie o przyszłości UE, ponieważ w czerwcu mija - przewidziany przez Radę Europejską - okres refleksji nad losem Traktatu Europejskiego.

Huebner zwróciła też uwagę, że już w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie Komisji Europejskiej z austriacką prezydencją. Jej zdaniem okaże się wtedy, na ile konkretne są zapowiedzi dotyczące planowanych w tym półroczu działań.

Organizator czwartkowego spotkania z komisarz Huebner, szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun zapowiedziała, że zamierza wprowadzić zwyczaj regularnych, co najmniej comiesięcznych spotkań dziennikarzy z przedstawicielami i ekspertami Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane