Huebner: Ukraina wraz z Turcją w UE około 2015 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 20:18

Danuta Huebner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, przewiduje wejście Ukrainy wraz z Turcją do Unii Europejskiej około 2015 roku - wynika z tekstu przemówienia, które polska komisarz przygotowała do wygłoszenia w piątek na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii.

Danuta Huebner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, przewiduje wejście Ukrainy wraz z Turcją do Unii Europejskiej około 2015 roku - wynika z tekstu przemówienia, które polska komisarz przygotowała do wygłoszenia w piątek na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii.

    W części wystąpienia poświęconej rozszerzeniu UE Huebner przewiduje, że po wejściu do UE Rumunii i Bułgarii w 2007 roku i "być może" także Chorwacji, do Unii w następnych latach przyłączą się kolejne kraje z południowego wschodu Europy.

    "Ale oczywiście największą zmianę wywoła powiększenie Unii o Turcję i prawdopodobnie Ukrainę około 2015 roku. Te dwa kraje dodadzą Unii około 125 mln obywateli, powiększając całą populację do około 635 mln osób, czyli o 40 proc. więcej niż obecnie" - uważa Huebner.

    W dalszej części przemówienia Huebner przewiduje też, że wejście Turcji i Ukrainy do UE będzie wymagało zmiany zasad funkcjonowania instytucji europejskich.

    Wypowiedź komisarz Huebner jest jedną z pierwszych publicznie przedstawionych opinii członka Komisji Europejskiej na temat wejścia Ukrainy do UE.

    Dotychczas Komisja dość powściągliwie wypowiadała się o możliwości rozszerzenia UE o Ukrainę, mówiąc oficjalnie, że tematu tego nie ma obecnie w programie.

    Także podpisany 21 lutego w Brukseli Plan Działania dla Ukrainy nie przewiduje akcesji tego kraju do UE, a jedynie rozwój sąsiedzkich stosunków UE z Ukrainą.

    Tymczasem prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powtórzył w środę w Parlamencie Europejskim, że celem jego kraju jest wejście do Unii Europejskiej. Powiedział, że Ukraina mogłaby rozpocząć negocjacje akcesyjne już w 2007 roku lub wcześniej, jeśli spełni do tego czasu wymagane kryteria.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane