Huebner: wątpliwości ws. weta wojewodów w sprawie funduszy

(Marek Druś)
opublikowano: 08-12-2006, 13:36

Mamy wątpliwości co do zgodności ustawy o rozwoju regionalnym z prawem europejskim, powiedziała komisarz UE ds. regionalnych.

Przewidziana w przyjętej w środę przez polski Sejm ustawie o rozwoju regionalnym możliwość wetowania przez wojewodów niektórych inwestycji ze środków unijnych budzi poważne wątpliwości i może być barierą w wykorzystaniu unijnych funduszy - powiedziała w piątek komisarz UE ds. regionalnych Danuta Huebner.

"Na tym etapie mamy poważne wątpliwości co do zgodności tej ustawy z prawem europejskim - powiedziała Huebner. - Wszystko wskazuje na to, że nie jest to zgodne z legislacją UE". Dodała, że jest "w stałym kontakcie w tej sprawie z polskimi władzami".

Komisarz oświadczyła na konferencji prasowej, że "to jest problem prawny, który musimy zgłębić". Huebner nie wykluczyła przy tym, że długotrwały "proces wyjaśniania" spornych przepisów ustawy może zaprowadzić Polskę przed unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

W środę Sejm głosował nad poprawkami Senatu do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Posłowie zadecydowali - odrzucając jedną z poprawek Senatu - że wojewodowie będą mogli zgłaszać weto, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy wyłanianiu w konkursie projektów, finansowanych ze środków publicznych oraz unijnych.

Weto będzie skutkowało wstrzymaniem procedury zatwierdzenia projektów do realizacji oraz zwołaniem kolejnego posiedzenia komisji konkursowej. Chodzi o inwestycje samorządu wojewódzkiego. Posłowie PO i SLD uznali te zapisy za zamach na samorządność.

Komisarz Huebner podkreśliła, że polskie prawo jednoznacznie definiuje, na czym polegają uprawnienia tzw. władzy zarządzającej w kwestii funduszy regionalnych - w Polsce są to urzędy marszałkowskie województw. Jej zdaniem nowa ustawa, nadająca wojewodom prawo weta, rodzi możliwość konfliktu między marszałkiem a wojewodą, co z kolei może być barierą w korzystaniu ze środków UE.

"Prawo europejskie jednoznacznie mówi, na czym polegają uprawnienia władzy zarządzającej. Chmura niepewności (co do zgodności przepisów polskich z unijnymi - PAP) byłaby zabójcza dla dynamiki wykorzystania funduszy. To trzeba bardzo szybko wyjaśnić" - podkreśliła Huebner.

Odnosząc się do zawirowań na polskiej scenie politycznej komisarz powiedziała, że nie mają one na razie negatywnych skutków na wykorzystanie unijnych funduszy i współpracę Komisji Europejskiej z Polską. "Ministerstwo Rozwoju Regionalnego funkcjonuje bardzo dobrze" - uważa komisarz.

"Na razie zagrożeń nie stwierdziliśmy" - powiedziała Huebner, nie wykluczając, że w przyszłości "niepewność polityczna" może negatywnie oddziaływać na rozwój regionalny w Polsce.

Michał Kot

(PAP)

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane