Huta Częstochowa: przetarg kontra wolna ręka

Sąd nakazał syndykowi szybkie przygotowanie warunków przetargu. Wierzyciele proponowali zbycie z wolnej ręki.

Sytuacja w Hucie Częstochowa coraz mocniej się zapętla. Sąd nalega na szybkie określenie warunków przetargu. Rada wierzycieli natomiast jeszcze w październiku chciała dać syndykowi oraz potencjalnym inwestorom czas do końca roku na ustalenie zasad sprzedaży, umożliwiających zbycie majątku w trybie z wolnej ręki.

- Sędzia komisarz oddalił wniosek syndyka o wydłużenie terminu do przedłożenia propozycji warunków przetargu/aukcji na sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego do dnia 31 grudnia 2020 r. oraz zobowiązał syndyka do niezwłocznego złożenia propozycji warunków przetargu/aukcji celem zatwierdzenia przez sędziego komisarza – informuje Dominik Bogacz, rzecznik prasowy sądu okręgowego w Częstochowie.

Syndyk powinien to zrobić w ciągu 14 dni od decyzji, czyli od 9 listopada.

Dziś do decyzji miała odnieść się rada wierzycieli, ale na razie nie udało się nam ustalić jej stanowiska.

Sunnigwell w hucie

Tryb z wolnej ręki może być korzystny dla grupy Sunningwell, dzierżawiącej majątek huty. Nie musi bowiem wówczas drugi raz wnosić wadium, które wpłaciła w poprzednim postępowaniu przetargowym, które nie zostało sfinalizowane. Stalowa spółka Sunningwella nie wpłaciła w terminie 220 mln zł zadeklarowanych w ofercie. Sąd uznał, że wpłata nie została uregulowana z winy oferenta, a Marek Frydrych, prezes Sunningwella, twierdził, że nie mógł zapłacić, ponieważ np. księgi wieczyste i wypisy z rejestrów nie odzwierciedlały faktycznego stanu majątku.

Pracownicy twierdzą, że w wyniku obecnego zamieszania huta nie pracuje. Marek Frydrych twierdzi, że dopóki nie ma pewności, w jakim trybie majątek będzie zbywany i czy nadal ma szansę go kupić, nie może uruchomić produkcji.

Corween u bram

Sytuacji nie komentuje oficjalnie Liberty House, której spółka – Corween Investments — od miesięcy deklaruje zainteresowanie nabyciem częstochowskiego przedsiębiorstwa. W dotychczasowych postępowaniach nie złożyła jednak formalnej oferty. Z informacji „PB” wynika, że w jednym z niedawnych pism do przedstawicieli huty zadeklarowała gotowość uczestnictwa w nowym przetargu i złożenie oferty. Z naszych informacji wynika też, że Corween Investments może dzierżawić majątek zakładu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane