Huta Łabędy nie czeka, inwestuje

MT
opublikowano: 15-01-2009, 00:00

Nie czekając na inwestora, zarząd Huty Łabędy planuje inwestycje. W tym tygodniu ma je zaakceptować rada nadzorcza.

Nie czekając na inwestora, zarząd Huty Łabędy planuje inwestycje. W tym tygodniu ma je zaakceptować rada nadzorcza.

Prywatyzacja Huty Łabędy (HŁ) z Gliwic, producenta m.in. obudów chodnikowych dla górnictwa, jest jedną z ostatnich w branży hutniczej. W listopadzie resort skarbu dopuścił do negocjacji dwóch chętnych — koncern ArcelorMittal Poland i spółkę KEM, kontrolowaną przez Mariana Krawczyka. Na sprzedaż wystawiono 81,67 proc. akcji śląskiego zakładu. Oferty, jakie wpłynęły, nie są atrakcyjne finansowo. Na oficjalne stanowisko i ostateczną decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa trzeba jeszcze poczekać.

Zarząd gliwickiej huty, nie czekając na rozstrzygnięcia właścicielskie, realizuje przyjętą strategię.

— Niezależnie od decyzji właścicielskich spółka musi poprawiać wyniki. W związku z tym, że produkujemy urządzenia głównie dla górnictwa, a węgiel będzie wiodącym paliwem, liczymy na stabilny rynek zbytu — ocenia Zenon Górniak, prezes HŁ.

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej HŁ, na którym zarząd zamierza przedstawić plany na przyszły rok.

— Dla przyszłości spółki kluczowe są inwestycje — mówi prezes.

Huta chce w tym roku przeznaczyć na ten cel co najmniej 20 mln zł. Najważniejszym przedsięwzięciem ma być budowa nowej hali produkcyjnej. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 10 mln zł. Obiekt powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

W 2008 r. gliwicka huta zwiększyła zatrudnienie o ponad 30 osób, do 478. W tym roku nie będzie nowych przyjęć, ale załoga nie powinna obawiać się redukcji. Według wstępnych danych, spółka osiągnęła około 450 mln zł przychodów, czyli o prawie 60 mln zł więcej niż w 2007 r.

— Natomiast wynik netto był niższy, bo wzrosły koszty produkcji — wyjaśnia Zenon Górniak.

Kapitał akcyjny huty wynosi 97,3 mln zł. Ma udziały w siedmiu spółkach, m.in. w Venus, która zarządza ośrodkiem wypoczynkowym nad morzem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu