Huta Łaziska znowu bez prądu

Agnieszka Berger
opublikowano: 03-04-2002, 00:00

Zaledwie po miesiącu od wznowienia dostaw prądu Hutę Łaziska czeka kolejne wyłączenie. Ma do niego dojść dzisiaj o północy. Inicjatorem przerwania dostaw jest tym razem nie Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny, lecz nowy dostawca — PSE Electra.

Spółka należąca do Polskich Sieci Elektroenergetycznych zgodziła się podpisać umowę z hutą pod warunkiem, że odbiorca będzie rozliczał się za energię w systemie przedpłatowym. Układ działał, ale krótko. Pod koniec marca huta przestała płacić, podczas gdy należności wzrosły gwałtownie, m.in. wskutek nałożenia (od 26 marca) akcyzy na energię elektryczną. Według PSE Electra, HŁ zgodziła się w całości pokryć nowy podatek.

— Huta zapłaciła nam w ubiegłym miesiącu nieco ponad 4,3 mln zł, podczas gdy powinna zapłacić ponad 6,7 mln zł. Nie dostaliśmy również przedpłaty na poczet dostaw energii w pierwszej dekadzie kwietnia — mówi dyrektor Waldemar Gochnio z PSE Electra.

HŁ może zgromadzić około 500 tys. zł. Krzysztof Mendecki, wiceprezes HŁ, liczy, że przekona Electrę do przyjęcia zabezpieczenia w postaci kontraktów na dostawę żelazostopów.

— Huta zużywa energię za 300 tys. zł dziennie. Tymczasem pieniądze z kontraktu mogą być trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza że odbiorca znajduje się za granicą — komentuje Waldemar Gochnio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huta Łaziska znowu bez prądu