Huta Ostrowiec jest coraz dalej od PHS

Katarzyna Jaźwińska, Maria Trepińska
11-03-2002, 00:00

Wiele wskazuje na to, że jeżeli należąca do Stalexportu Huta Ostrowiec nie trafi do PHS, nie zostanie przejęta przez gminę. Dlatego odżywa dawny plan podziału firmy na kilka podmiotów i znalezienia dla nich inwestorów.

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki coraz częściej sugerują, że Huta Ostrowiec nie trafi do holdingu Polskie Huty Stali. Jeśli spółka straci szansę na konsolidację, to należąca do gminy Agencja Rozwoju Lokalnego nie przejmie jej akcji od Stalexportu.

— Niepokoją nas sygnały mówiące o tym, że Huta Ostrowiec może nie trafić do PHS. Prezydent miasta stara się jeszcze prowadzić rozmowy o włączeniu huty do holdingu, ale trudno przewidzieć ich efekt — mówi Marek Nowak, prezes ARL.

Stalexport liczył, że dzięki sprzedaży walorów Huty Ostrowiec odzyska około 80 mln zł (w postaci kapitału i zobowiązań zaangażował w hutę ponad 400 mln zł). Fiasko włączenia spółki do stalowego holdingu nie oznacza jednak, że giełdowa firma utraci szansę na odzyskanie choćby części zaangażowanych pieniędzy.

— Włączenie Huty Ostrowiec do PHS to jeden z pomysłów restrukturyzacji spółki. Mamy także inne propozycje jej uzdrowienia — mówi Emil Wąsacz, prezes Stal- exportu.

Wszystko wskazuje na to, że katowicki inwestor powróci do wcześniejszej koncepcji restrukturyzacji ostrowieckiej firmy. Zakłada ona wydzielenie z niej walcowni, kuźni, spółki energetycznej, kolejowej i narzędziowni. W trzech pierwszych udziały objęliby wierzyciele zabezpieczeni wpisami na hipoteki, czyli banki i Stalexport, jednocześnie szukając strategicznych inwestorów dla wydzielonych podmiotów. Sama huta natomiast zostałaby postawiona w stan likwidacji. Ta operacja pozwoliłaby hucie obniżyć zadłużenie z ponad 560 mln zł w 2001 r. do 118,7 mln zł w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Huta Ostrowiec jest coraz dalej od PHS