Huta Szkła Krosno wyda 100 mln zł

Marcin Goralewski, Reuters
21-05-2003, 00:00

Huta szkła Krosno nie chce już rozbudowywać grupy o kolejne zakłady. Skupi się na unowocześnianiu produkcji i rozwoju sieci sprzedaży. Ale inwestycje i tak będą spore.

Największy polski producent szkła gospodarczego, giełdowa huta Krosno, zamierza zainwestować w ciągu trzech lat ponad 100 mln zł w rozwój produkcji w hutach w Krośnie, Tarnowie i Jaśle.

— Mimo zakładanych inwestycji spółka spodziewa się podobnego zysku netto co w ubiegłym roku, czyli około 8 mln zł —zapowiada Jan Kurkus, prezes giełdowej spółki.

Wcześniej informowaliśmy, że Krosno zrezygnowało z włączenia do grupy huty z Zawiercia i Zakładów Ceramicznych Bolesławiec. Inwestycje sięgające 100 mln zł, zaplanowane do 2005 r., mają być skierowane głównie na unowocześnienie linii produkcyjnych.

— Zawiesiliśmy plany związane z przejęciami — zapewnia prezes.

Kilka miesięcy temu Krosno przejęło za blisko 26 mln zł hutę w Tarnowie. Grupę tworzą obecnie zakłady w Jaśle, Krośnie i Tarnowie. W 2001 r. nakłady inwestycyjne Krosna wyniosły 40 mln zł, a w ubiegłym — około 15 mln zł.

Krosno, które miało w 2002 r. ponad 316 mln zł przychodów, około 70 proc. produkcji kieruje na eksport. Ma już dwie spółki zagraniczne — w Rosji i USA. Zbudowało także podstawy własnej sieci handlowej w Polsce. Obecnie działają dwa centra dystrybucji Krosna, a do końca roku powstaną cztery kolejne. Spółka planuje utrzymać dotychczasową politykę wypłat dywidendy z zysków, która zakłada przeznaczenie 50 proc. zysku dla akcjonariuszy, a reszty na rozwój firmy. Dzisiejsze zgromadzenie akcjonariuszy ma zaakceptować wypłatę dywidendy wysokości 2,5 zł na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huta Szkła Krosno wyda 100 mln zł