Huta Warta produkuje na Litwie

Ryszard Gromadzki
08-05-2000, 00:00

Huta Warta produkuje na Litwie

Huta Szkła Warta z Sierakowa uruchomiła trzy nowoczesne linie technologiczne do produkcji opakowań szklanych, szyb samochodowych i hartowania szkła płaskiego. Szkło produkowane jest w litewskim przedsiębiorstwie AB Panevezio Stiklas, którego głównym udziałowcem jest Warta. Poniesione i planowane nakłady inwestycyjne huty w litewskiej firmie wyniosą do 2000 r. 6,6 mln USD (około 29,7 mln zł).

Huta Szkła Warta z Sierakowa rozpoczęła produkcję opakowań szklanych i szyb samochodowych oraz hartowanego szkła płaskiego. Ich wytwórcą jest litewska huta AB Panevezio Stiklas, w której Warta ma 99,13 proc. udziałów. Wyroby będą sprzedawane na rynkach europejskich.

— W 1998 roku Huta Szkła Warta z Sierakowa Wlkp., nabyła większościowy pakiet akcji AB Panevezio Stiklas — największej litewskiej huty szkła. Nasza firma zobowiązała się wówczas do realizacji dwuletniego programu modernizacyjnego, opiewającego na 6,6 mln USD (29,7 mln zł). W związku z podjęciem tego programu zwiększony został o 2,5 mln USD (około11,5 mln zł) kapitał założycielski AB Panevezio Stiklas. Wynosi on obecnie 12,5 mln USD (ponad 55 mln zł) — mówi Danuta Wielińska, pełnomocnik ds. public relations Huty Szkła Warta.

Rzeczniczka nie chciała ujawnić, jaką część planowanych inwestycji pochłonęło uruchomienie nowych linii produkcyjnych.

Przejściowe trudności

Przedstawiciele firmy przyznają jednak, że ten zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny zmniejszył okresowo możliwości produkcyjne nadbałtyckiej huty, co odbiło się na jej ubiegłorocznym wyniku finansowym (spółka z Poniewieża zamknęła 1999 rok ze stratą netto w wysokości 4,75 mln USD). Według tych samych źródeł, w tym roku w efekcie poczynionych inwestycji sytuacja finansowa AB Paneveźio Stiklas powinna ulec zdecydowanej poprawie. Tylko uruchomienie trzech nowych linii technologicznych, powinno zwiększyć zdolności wytwórcze firmy o 70 proc.

W najbliższych miesiącach sierakowska „Warta” zamierza oddać do użytku w litewskiej hucie linię do produkcji wielkowymiarowych szyb do samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów specjalnych. Nowością będzie ponadto szkło hartowane wykorzystywane do produkcji bocznych i tylnych szyb samochodowych. Uruchomiona zostanie również produkcja szkła na elewacje budynków i do innych zastosowań architektonicznych.

Inwestycje kosztują

Zdaniem Danuty Wielińskiej, inwestycje związane z tworzeniem grupy hut, wdrożenie do produkcji znacznej liczby nowych rodzajów butelek oraz koszty związane z opracowaniem i wdrożeniem nowych technologii spowodowały, że 1999 rok Warta zamknęła z ujemnym wynikiem finansowym.

— Swój wpływ na ten rezultat miało też ogólne pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce — dodaje Danuta Wielińska.

Huta Szkła Warta w Sierakowie produkuje 200 różnych typów butelek ze szkła bezbarwnego o pojemności od 0,2 do 1,5 l (w tym również butelki ze szkła cienkościennego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Huta Warta produkuje na Litwie