Hutchison również rezygnuje z UMTS

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 13-11-2000, 00:00

Hutchison również rezygnuje z UMTS

Hutchison Whampoa oficjalnie poinformował, że nie przystąpi do polskiego przetargu na UMTS. Teraz już tylko najwięksi optymiści wierzą w jego powodzenie.

Pierwsze informacje o rezygnacji Hutchisona pojawiły się 9 października. Informowaliśmy wówczas, że decyzja o wycofaniu się z konkursu jest już przesądzona i potrzebne jest jedynie potwierdzenie najwyższych władz spółki. Tym informacjom zdecydowanie zaprzeczył wówczas przedstawiciel banku HSBC, reprezentujący interesy firmy z Hongkongu w Polsce. Dzień później okazało się, że był w błędzie, firma bowiem potwierdziła informacje o rezygnacji.

— Postanowiliśmy wycofać się z przetargu na UMTS w Polsce i Szwajcarii, gdyż inwestycje na tych rynkach są zbyt ryzykowne — ujawniła Bloombergowi 10 listopada Laura Cheung z Hutchisona.

Dodała, że te dwa kraje mają ograniczony potencjał rozwoju usług telefonii trzeciej generacji. Gorszej wiadomości resort łączności nie mógł się już chyba spodziewać. Analitycy są zgodni, że Hutchison pociągnie za sobą kolejnych potencjalnych inwestorów zagranicznych, a i tak nie zostało ich już zbyt wielu. Przetarg może okazać się kompletną klapą.

— Z jednej strony wycofanie Hutchisona stwarza większe szanse dla innych zagranicznych graczy na otrzymanie licencji, z drugiej jednak — chyba bardziej istotnej — poważnie podważa celowość uczestnictwa w konkursie. Bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja, zrezygnować mogą Telefonica i TIW — uważa bankier uczestniczący w organizowaniu jednego z konsorcjów.

— Niezależnie od tego, jakiej wielkości będą ostateczne wpływy z tytułu wydania licencji UMTS i czy przetarg w ogóle się uda, nie będzie to miało wpływu na wysokość deficytu ekonomicznego w przyszłorocznym budżecie — wyjaśnia Aleksandra Gieros, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Wynika z tego, że Jarosław Bauc, szef resortu finansów, chce uprzedzić spekulacje o zagrożeniu dla budżetu w przypadku fiaska przetargu. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że już chyba niezbyt wierzy w jego powodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane