Hutnikom zabrakło koksu

Maria Trepińska
08-08-2000, 00:00

Hutnikom zabrakło koksu

Największe huty wytwarzające stal surową zmniejszają produkcję, ponieważ zakłady koksownicze nie są w stanie zaspokoić ich popytu na koks.

Na rynku zaczyna brakować węgla koksowego, niezbędnego do produkcji koksu. Jego wydobyciem trudni się głównie Jastrzębska Spółka Węglowa.

— Kopalnie są likwidowane, wprowadza się urzędowe limity wydobycia, a koksowniom brakuje surowca. Uderza to z kolei w huty Katowice, Sendzimira i Częstochowa, którym coraz częściej brakuje koksu niezbędnego do kontynuowania produkcji. W efekcie hutnictwo nie może w pełni wykorzystać panującej w przemyśle stalowym koniunktury — ocenia analityk rynku węglowego.

Andrzej Tatara, główny specjalista w Koksoprojekcie, firmie monitorującej branżę, potwierdza, że od dwóch tygodni największe huty borykają się z przerwami w dostawach koksu.

— Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, należące do Huty Katowice, wyprodukują o 1,5 mln ton koksu mniej niż planowały — twierdzi Andrzej Tatara.

Romuald Talarek, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, ocenia, że sytuacja jest dość poważna.

— Od 1 października huty mają płacić kopalniom gotówką za węgiel i koks, co może dodatkowo skomplikować sytuację — mówi.

Problem muszą też rozwiązać najwięksi producenci stali: Huta Katowice i Sendzimira.

— Na przełomie czerwca i lipca nastąpiło załamanie w dostawach koksu, ale nie ograniczyliśmy poziomu produkcji — zaznacza Piotr Janeczek, prezes Huty Sendzimira.

Krakowska huta dość rzetelnie wywiązuje się z zobowiązań finansowych wobec górnictwa. Dłużnikami spółek węglowych są też same koksownie. Ich zobowiązania w pierwszym kwartale wyniosły 600 mln zł. Niewykluczone, że jest to jeden z powodów wstrzymania dostaw węgla koksującego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hutnikom zabrakło koksu