I już po sporze

Beata Chomątowska
opublikowano: 16-10-2006, 00:00

Sześcioletni spór między Plivą a Janssen Cilag o lek na schizofrenię wreszcie rozstrzygnięty. Sąd uznał, że Pliva mogła wprowadzić preparat na rynek.

Konflikt zaczął się w 2003 r. Janssen Cilag, producent leku Rispolept, opartego na risperidonie, cząsteczce używanej w leczeniu schizofrenii, pozwał Plivę Kraków. Twierdził, że wprowadzając do obrotu lek generyczny Risset, narusza prawo Janssena do sprzedaży Polsce leków z risperidonem. Pliva zarzuciła Janssenowi nieuczciwą konkurencję, twierdząc, że jej lek jest tańszy.

Sprawa dotarła do Sądu Najwyższego, który uznał, że do przystąpienia Polski do UE nie było przeszkód, by Pliva Kraków sprzedawała lek. Dopiero wejście do Unii stworzyło uprzywilejowaną sytuację dla Janssena. Według Plivy, oznacza to, że wprowadzenie leku na rynek po jego rejestracji w listopadzie 2002 r. byłoby zgodne z prawem.

— Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych krokach — mówi Renata Figura z Janssen Cilag.

Tyle tylko że rozstrzygnięcie sporu nie ma już większego znaczenia. W połowie marca tego roku wygasło wyłączne prawo Janssena do wytwarzania i sprzedaży leków opartych na risperidonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane