IATA wsparła branżę lotniczą

opublikowano: 02-10-2012, 00:00

Komentarz zagraniczny

Jednym z beneficjentów poniedziałkowej poprawy nastrojów na giełdach była branża lotnicza. Notowania większości przewoźników zyskiwały na wartości, w czym dużą zasługę miała bardziej optymistyczna prognoza dla branży przedstawiona przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Organizacja, która reprezentuje około 240 światowych linii lotniczych, szacuje, że tegoroczny łączny zysk branży wyniesie 4,1 mld USD, co oznacza podwyższenie wcześniejszej prognozy o 37 proc. W 2011 r. przewoźnicy zarobili 8,4 mld USD.

Optymizmem napawa też projekcja na rok przyszły.

IATA oczekuje zwiększe-nie zysków do 7,5 mld USD. Jednak nadal na bardzo niskim poziomie pozostaną marże. W tym roku ma to być zaledwie 0,6 proc., zaś w 2013 1,1 proc. Opublikowane dane pozytywnie przełożyły się m.in. na sięgający momentami ponad 3-procentowy wzrost notowań akcji Air France — KLM Group, największego europejskiego przewoźnika.

Na wartości zyskiwały też kursy papierów niemieckiej Lufthansy czy Consolidated Airlines Group, w skład której wchodzi m.in. British Airways. Co ciekawe, zdaniem IATA, to właśnie linie z Europy mają odnotować relatywnie najgorsze wyniki. Najlepiej wypaść mają firmy z regionu Azji i Pacyfiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy