Idea Bank schował się w peletonie

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Bank, który ma problemy wizerunkowe, najwyraźniej nie ma problemów z odpływem pieniędzy klientów, bo ściął oprocentowanie lokat. Podniósł je natomiast Nest Bank

Na 3 miesiące

W zestawieniu lokat trzymiesięcznych doszło do dawno nie notowanych zmian. Niestety, z punktu widzenia klienta są to zmiany na gorsze. Jeszcze miesiąc temu Getin Bank oferował 4 proc. na lokacie mobilnej i nie wymagał spełnienia dodatkowych warunków. Teraz warunkiem jest — choć nieszczególnie wymagającym — dostęp do bankowości internetowej, czyli być np. posiadaczem konta osobistego. Zdeponować można maksymalnie 20 tys. zł. Oferty o takim samym oprocentowaniu, choć innych warunkach, mają od dawna Bank Millennium, Nest Bank i Plus Bank. W każdym limit wkładu to 10 tys. zł, a warunki są rozmaite. W Millennium trzeba namówić kogoś na założenie jednego z kont osobistych (trzeba też samemu je posiadać) i zrealizować płatności kartą na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta. W Nest Banku wystarczy założyć rachunek osobisty dla siebie, w Plus Banku z lokaty mogą skorzystać tylko ci, którzy do tej pory w tej instytucji z tego typu rozwiązań nie korzystali.

W czołówce rankingu utrzymał się BGŻ Optima z oprocentowaniem w wysokości 3,5 proc. w skali roku. Z lokaty, na której zdeponować można maksymalnie 20 tys. zł, skorzystać mogą wyłącznie nowi klienci. W mBanku warunek konieczny jest identyczny, inna — mniejsza — jest natomiast maksymalna kwota (10 tys. zł). Wśród najwyżej oprocentowanych lokat z dodatkowymi warunkami nie ma tym razem Idea Banku, który obniżył z 3,6 do 3,4 proc. oprocentowanie flagowej lokaty Hit. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów, a jej niewątpliwym atutem jest możliwość zdeponowania 1 mln zł. Idea Bank ściął także zdecydowanie oprocentowanie lokaty Nr 1 (z 3,4 do 2,9 proc.), która mimo to utrzymała pozycję zdecydowanego lidera zestawienia produktów bez dodatkowych warunków. Można na niej zdeponować 1 mln zł. Drugie miejsce w rankingu nadal zajmuje Inbank, który proponuje 2,45 proc., a stawkę przekraczającą 2 proc. mają jeszcze Plus Bank, Getin Bank i Bank Millennium. © Ⓟ

Na 6 miesięcy

Do przemeblowania, tyle że mniejszego niż w przypadku lokat trzymiesięcznych, doszło też w zestawieniu depozytów na sześć miesięcy. Wśród produktów z dodatkowymi warunkami najważniejsza zmiana to podniesienie oprocentowania lokat w Nest Banku. Ta, która jest liderem, co prawda się nie zmieniła (na lokacie Witaj można otrzymać 4 proc. pod warunkiem, że nie później niż 60 dni po otwarciu lokaty na towarzyszący ROR wpłynie wynagrodzenie w kwocie minimum 1 tys. zł lub 6 tys. zł w przypadku konta firmowego), z 2,55 do 2,75 wzrosło natomiast oprocentowanie lokaty Lojalnej. Tu warunki konieczne są zbliżone do tych z lokaty Witaj (różnica to zapewnienie wpływów w każdym miesiącu lokaty), znacznie wyższy jest natomiast limit wkładu — 2 mln zł wobec ledwie 10 tys. zł. Również 2 mln zł można włożyć na lokatę Na nowe środki, przy czym nazwa produktu określa jedyny warunek konieczny. Propozycje Nest Banku przedziela Lion’s Bank, czyli marka Idea Banku, gdzie na lokacie Desire można uzyskać 3 proc. w skali roku. Tu także nagradzane są jednak tylko tzw. nowe środki, a ich suma może sięgnąć 1 mln zł. W TOP5 zestawienia jest jeszcze Plus Bank z lokatą Nowa kasa, większy zysk (2,6 proc. dla nowych środków).

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wśród lokat bez dodatkowych warunków prym nadal wiedzie Idea Bank, ale podobnie jak na lokatach krótszych, także tu znacznie spadło oprocentowanie lokaty Nr 1 — z 3,4 do 2,9 proc. w skali roku. Limit wkładu to 1 mln zł. Znacznie mniej, bo 50 tys. zł, można zdeponować na lokacie standardowej w Inbanku, który nadal oferuje 2,65 proc. Plus Bank ma ofertę minimalnie niższą (2,6 proc.), można natomiast wybierać z kilku rozwiązań, różniących się detalami. W Toyota Banku na lokacie Sprint na 180 dni oprocentowanie nie zmieniło się i wynosi 2,4 proc. i jest to ostatni produkt ze stawką przekraczającą 2 proc. Kolejny w rankingu bank — Nest Bank — proponuje zaledwie 1,7 proc. © Ⓟ

Na 12 miesięcy

Nest Bank podniósł oprocentowanie także na depozytach 12-miesięcznych i umocnił się na pozycji lidera rankingu lokat z dodatkowymi warunkami. Na lokacie Lojalnej stawka została podwyższona z 2,65 do 2,80 proc. Warunki są analogiczne, jak w przypadku lokaty na sześć miesięcy — trzeba w każdym miesiącu trwania lokaty przelać co najmniej 1 tys. zł wynagrodzenia na towarzyszący ROR lub 6 tys. zł w przypadku konta firmowego. Trzeba też z niego odprowadzić zaliczkę podatku dochodowego do urzędu skarbowego lub zapłacić składkę do ZUS. Zdeponować można nawet 2 mln zł. Tyle samo można wpłacić na lokatę Na nowe środki w tymże Nest Banku. Oprocentowanie tej lokaty w porównaniu ze styczniem zostało podniesione z 2,6 do 2,75 proc. Jedyny warunek konieczny zdefiniowany jest w nawie produktu.

Taki sam warunek stawia Getin Bank, który w zamian oferuje oprocentowanie w wysokości 2,5 proc. W banku, kontrolowanym przez Leszka Czarneckiego, zdeponować można 1 mln zł. W NeoBanku limit jest ten sam, ale niższe jest oprocentowanie (wynosi 2,3 proc.). Oferta skierowana jest tylko do nowych klientów.

W BOŚ Banku (proponuje 2,25 proc.) bonus w wysokości 0,5 pkt. proc. dodawany jest do oprocentowania lokaty standardowej tym klientom, którzy posiadają konto osobiste i utrzymują na nim średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości, a także w każdym miesiącu trwania lokaty będą dokonywać transakcji bezgotówkowych kartą na co najmniej 300 zł.

W przypadku lokat bez dodatkowych warunków doszło do jednej istotnej zmiany — Idea Bank obniżył oprocentowanie lokaty Nr 1 z 3,1 do 2,8 proc., co kosztowało go pozycję lidera. Prowadzenie objął Inbank, który nie zmienił stawki 2,85 proc. Stawki nie zmienił tez Toyota Bank, który przed miesiącem podwyższył oprocentowanie lokaty Plus do 2,3 proc. Na 2 proc. można też liczyć w Plus Banku na dwóch lokatach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu