Idea liczy na spadek kosztów

opublikowano: 30-05-2019, 11:21

Bank liczy i spodziewa się obniżki kosztów i chce skupić skupić się na leasingu.

Po słabych wynikach za I kwartał, obciążonych problemami z przeszłości, bank obiecuje istotnie lepsze osiągi w kolejnych kwartałach. Wskazuje dwa źródła wyższej efektywności. Po pierwsze zniesienie kosztów odsetkowych, które osiągnęły wysokie poziomy po kryzysie płynnościowym jaki przeżyły banki Leszka Czarneckiego w listopadzie 2018 r., po wybuchu tzw. afery podsłuchowej w KNF.

Koszty i jeszcze raz koszty 

Jerzy Pruski, prezes Idei wskazuje, że powrót do kosztów sprzedaż kryzysu pozwoliłby bankowi uzyskać dodatkowe 100-110 mln zł rocznie.

Drugim źródłem mają być generalnie „istotne oszczędności kosztowe”.

- Koszty finansowania mają duży potencjał do spadku. W pozostałych pozycjach kosztowych powinny wystąpić duże oszczędności - wszystko to jest dobrym prognostykiem jeśli chodzi o rentowność banku - mówi Jerzy Pruski.

Prezes zapowiada w krótko czasie 

„istotne zwiększenie efektywności” i wyniki kolejnych kwartałów mają być  „istotnie inne” niż opublikowane dzisiaj. Co to oznacza? Jerzy Pruski wyjaśnia, że nie może podawać prognoz, ale gdyby dzisiaj mógł opublikować wyniki za II kwartał byłby zadowolony.

Bank leasingowy

Szef Idei zapowiada, że po okresie restrukturyzacji bilansu przyszedł czas na transformację banki 

- Racjonalnym jest oczekiwanie, że proces inwestorski w grupie rozstrzygnie się do końca czerwca.

Niezależnie od tego procesu odbywa się transformacja spółki - mówi Jerzy Pruski. 

Ma ona na celu w pierwszej kolejności 

Drugim obszarem transformacji jest zmiana modeli biznesowego na oparty o aktywa obciążone mniejszym ryzykiem. Podstawowa działalność ma być oparta  o leasing. Wsparciem będzie akcja kredytowa skierowana do wybranych segmentów rynku.

Po stronie pasywów bank chce skupić się na depozytach zbieranych przez internet.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane