Idealny dom: mały, tani i nowoczesny

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Choć Polacy kupują coraz mniejsze i tańsze domy, nie chcą rezygnować z dobrej jakości wykonania i wysokiego standardu.

Z najnowszych danych Metrohouse wynika, że domy kupowane w Polsce w 2012 r. miały średnio 152 mkw., czyli o 8 mkw. mniej niż rok wcześniej. Największy popyt jest na nieruchomości do 150 mkw. (49 proc. zawartych umów). Z kolei domy mające ponad 200 mkw. stanowią 29 proc. wszystkich transakcji.

Zobacz więcej

Polacy najchętniej kupują nowoczesne domy, wybudowane w ciągu ostatnich 10 lat (FOT. ARC)

— W dużej mierze wynika to z niechęci do zaciągania wysokich zobowiązań kredytowych i problemów z finansowaniem zakupu kredytem. Nie bez znaczenia są też koszty utrzymania domu. Przy dużych powierzchniach i braku nowoczesnych systemów grzewczych opłaty za ogrzewanie mogą być dużym obciążeniem dla domowego budżetu — twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Najczęściej kupowane są domy w cenie nie przekraczającej 500 tys. zł (66 proc.). Nabywcy, którzy szukają domów, zwykle kierują się wyśrubowanymi kryteriami i najchętniej wybierają nieruchomości wybudowane po 2000 r.

— Oczywiście nie brakuje transakcji sprzedaży domów o wiele starszych, ale klienci wolą budynki z ostatniej dekady, ponieważ ze względu na nowoczesne rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne najczęściejsą tańsze w utrzymaniu. Poszukiwane są budynki w dobrym stanie technicznym lub do niewielkiego remontu. Budynki w gorszym stanie nawet mimo atrakcyjnej ceny nie cieszą się dużym zainteresowaniem z obawy o wysokie koszty remontu — uważa Marcin Jańczuk.

Ze względu na wysoki koszt instalacji zaawansowanych technologii do rzadkości wciąż należą domy ekologiczne i pasywne, które są najtańsze w utrzymaniu. Wkrótce jednak może zapanować na nie moda, szczególnie wśród zamożnych klientów, ponieważ będzie można je kupić lub wybudować z dopłatą do kredytu.

— Dofinansowanie będzie polegało na spłacie części zadłużenia po uzyskaniu potwierdzenia odpowiedniego standardu energetycznego. Maksymalna wysokość dofinansowaniawynosi 50 tys. zł dla domów pasywnych i 30 tys. dla domów energooszczędnych — przypomina Aleksandra Łukasiewicz, doradca zarządu firmy Expander. Choć wiosną rynek domów cieszy się zwykle o wiele większym zainteresowaniem, eksperci nie przewidują przyspieszenia tempa sprzedaży w tym roku.

— W 2012 r. widoczne było znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na nabywcę. Obecnie to 225 dni, czyli o 1,5 miesiąca dłużej niż przed rokiem. Jednocześnie aż 22 proc. sprzedających musiało czekać na nabywcę dłużej niż rok — mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy