Ideon po 10 latach wygrał z fiskusem

KAP, PAP
opublikowano: 10-01-2014, 00:00

Po batalii sądowej spółka może odzyskać ponad 50 mln zł. Dzięki temu pogodzi się z wierzycielami.

Skarb państwa ma zwrócić działającej na energetycznym rynku spółce Ideon 27,8 mln zł — orzekł Sąd Najwyższy.

— Z odsetkami kwota przekracza 50 mln zł. Wygraliśmy po 10 latach walki w sądzie i po 20 latach od zdarzenia gospodarczego, ale to pyrrusowe zwycięstwo, okupione ogromnymi stratami — twierdzi Ireneusz Król, prezes Ideonu.

20 lat temu Ideon nosił nazwę Centrozap i zajmował się działalnością odlewniczą, handlem na rynku komputerowym oraz działał w sektorze paliwowym. Handlowe działania spółki wzbudziły podejrzenia fiskusa, który zarzucił spółce łamanie przepisów podatkowych. Broniąc się, firma musiała sprzedać odlewnię w Śremie i poszukać nowych obszarów działalności. Zdobyła koncesję na eksploatację lasów w rosyjskiej republice Komi.

Niedawno by przetrwać, musiała sprzedać te aktywa. Obecnie dzięki funduszom pozyskanym ze sprzedaży rosyjskiego biznesu oraz wygranej z fiskusem może zrealizować układ z wierzycielami i rozwinąć skrzydła w energetyce.

Wczoraj sąd ostro skrytykował działania fiskusa i Prokuratorii Generalnej.

— Ta sprawa pokazuje, jak ostrożnie trzeba wydawać decyzje podatkowe obciążające przedsiębiorców wielomilionowymi zobowiązaniami — powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Wojciech Katner. Podkreślił, że spółka ledwo uniknęła bankructwa.

— Upadłość to nie jest tylko sprawa przedsiębiorcy, dotyczy ona dużej liczby osób zatrudnionych w spółce, a nawet ma wpływ na całą gospodarkę, zwłaszcza gdy chodzi o spółkę notowaną na giełdzie — podkreślił sędzia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy