IDM: Dolar może dostać dziś kilka impulsów

10-01-2007, 11:21

Dzisiejsze dane na temat deficytu handlowego oraz przemówienie szefa FED z Chicago Moskowa mogą być dzisiaj głównymi wydarzeniami.

Dzisiejsze dane na temat deficytu handlowego oraz przemówienie szefa FED z Chicago Moskowa mogą być dzisiaj głównymi wydarzeniami.

W ostatnich dniach rynki są zamknięte w zakresach konsolidacji, choć ruchy są dość duże. Rynki surowców i metali szlachetnych wysyłają zmienne sygnały. Dolar natomiast kontynuuje umocnienie, choć każdy spadek poniżej 1.2980 jest szybko wykorzystywany do zakupów. Możliwe, że na tym poziomie kupują także banki centralne, które kilkakrotnie pojawiały się na niskich poziomach i kończyły korekty. Dolar też się okazuje być dość czuły na zmiany w poziomie awersji do ryzyka. Jest jednak kilka czynników, których wpływ nie jest chwilowy. Bardzo pomocny jest spadek cen ropy, który sprzyja zarówno ograniczeniu oczekiwań na wzrost inflacji oraz daje nadzieje na to, że amerykańscy konsumenci zaczną więcej kupować za pieniądze zaoszczędzone na paliwie. Rozpoczęcie publikacji wyników spółek może przełożyć się na rynek walutowy jeśli dobre wyniki skłonią inwestorów do realizacji zysków niż do dalszych zakupów. Spadki cen akcji w tej sytuacji mogą wywołać wzrost awersji do ryzyka i osłabienie na rynkach wschodzących.

USD/PLN

Dzięki bardzo dobrej kondycji dolara, słabszych rynkach wschodzących i niepokojach natury politycznej USDPLN zbliżył się do 3.00. Są to w zasadzie 3 najsilniejsze czynniki i dzięki ich wystąpieniu w jednym momencie ruch na USDPLN był tak duży. Uważamy, że kurs znajduje się blisko istotnych oporów (3.00-3.026), które można wykorzystać do sprzedaży. Szczególnie, że lada moment któryś lub wszystkie 3 czynniki nie będą już obserwowane. EURUSD wygląda jakby tworzył bazę pomiędzy 1.2950 a 1.3000. Ponowne spadki w te okolice potraktowalibyśmy jako dobry moment do sprzedaży USDPLN.

EUR/PLN

Jak zwykle przy każdym ważnym dla państwa wydarzeniu koalicjanci próbują za swoje poparcie coś uzyskać. LPR przoduje w takich działaniach i dlatego próbuje odwlec głosowanie. Fakt faktem, Skrzypek to nie jest dobra kandydatura, jednak wydaje się, że rynek wolałby by ta sprawa została zamknięta. Nikt się raczej nie spodziewa, że Pis się zreflektuje i wysunie nową lepszą kandydaturę. Złotemu zaszkodził także nieco gorszy sentyment do rynków wschodzących i zahamowanie wzrostów na giełdach. Uważamy, że dzisiaj rynek będzie dosyć stabilny. Inwestorzy muszą się uzbroić w cierpliwość, LPR dzisiaj będzie starał się wykorzystać dodatkowy czas na realizowanie swoich celów. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość utworzenia się teraz trójkąta ograniczonego z góry przez 3.89 a z dołu przez 3.86, szczególnie, że sytuacja polityczna powinna sprzyjać konsolidacji.

EUR/USD

Odbicie od 1.30 było chwilowe i miało niewielki zasięg. W trakcie sesji azjatyckiej przełamane zostało ponownie 1.2990 i osiągnięte zostało nowe minimum w okolicy 1.2955. Tym samym na wykresie widoczna jest już trzecia próba przełamania dolnej linii kanału wyznaczającej korektę. Kolejny raz dolar osłabił się o około pół figury od maksimów. Determinacja kupujących EURUSD jest na tych poziomach niezachwiana. Nadzieje na korekcyjne osłabienie ostatnich wzrostów USD zanikają dość szybko, gdyż żaden ważniejszy poziom od góry nie został przełamany. Góra usłana jest oporami technicznymi, pierwszy znajduje się w okolicy 1.30, potem jest 1.3020 i 1.3040. Droga do góry będzie trudna i nie należy kupować na wybiciu tylko na spadkach. Impulsem do ruchu w dół bądź górę może być publikacja danych na temat deficytu handlowego oraz przemówienie szefa FED z Chicago Moskowa. Ostatnie dni jednak pokazują, że ruchy te mogą być bardzo szybko zniesione - szczególnie ruch w dół, jak to miało miejsce po przemówieniu Kohna.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: Dolar może dostać dziś kilka impulsów