IDM dostrzegł zalety rynku New Connect

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 12-06-2008, 00:00

Dom Maklerski IDMSA kupił ponad 10 proc.akcji Inwest Consultingu, by — pośrednio — zarabiać na rozwoju alternatywnego rynku.

Dom Maklerski IDMSA kupił ponad 10 proc.akcji Inwest Consultingu, by — pośrednio — zarabiać na rozwoju alternatywnego rynku.

Na zamknięciu wczorajszej sesji papiery doradczo-inwestycyjnego Inwest Consultingu drożały o 9,1 proc., a DM IDMSA o 2,1 proc. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informacje o nawiązaniu współpracy — również kapitałowej — między tymi spółkami. IDM kupił akcje stanowiące 7,7 proc. głosów i 10,8 proc. w kapitale Inwest Consultingu.

— Taki poziom zaangażowania na pewno nas nie satysfakcjonuje. Zamierzamy dokupić akcji — mówi Grzegorz Leszczyński, prezes IDM.

Zaznacza przy tym, że spółka nie dąży do przejęcia kontroli nad poznańską firmą, ale też nie ujawnia, jaki docelowy poziom zaangażowania chciałaby osiągnąć ani ile pieniędzy może zainwestować.

— Trwają ustalenia — ucina prezes IDM.

IDM większość akcji kupił od Jacka Mrowickiego, byłego prezesa Inwest Consultingu, i obecnego — Pawła Śliwińskiego. Obaj mają nadal pakiety stanowiące po kilkanaście procent kapitału i dające po ponad 25 proc. głosów na WZA (akcje są uprzywilejowane).

— W wolnym obrocie jest jeszcze sporo akcji (ponad 46 proc. kapitału i 33 proc. głosów), ale będziemy dalej negocjować z głównymi akcjonariuszami — mówi Grzegorz Leszczyński.

Czy ci będą zainteresowani dalszą odsprzedażą swoich akcji?

— Pozostawmy to jako pytanie otwarte — mówi Paweł Śliwiński.

Grzegorz Leszczyński przekonuje, że atrakcyjna wycena giełdowa nie jest głównym powodem wejścia w Inwest Consulting. Widzi sporo synergii w działalności obu firm i rozważa podobne inwestycje na mniejszą, lokalną skalę.

— Specjalizujemy się w transakcjach IPO na głównym rynku GPW, ale zgłasza się do nas wiele małych spółek, które chciałyby zadebiutować na New Connect. Gdybyśmy chcieli obsłużyć wszystkie kontrakty, musielibyśmy rozbudować zespół — tłumaczy Grzegorz Leszczyński.

IDM ma zatem kierować klientów zainteresowanych alternatywnym rynkiem do Inwest Consultingu, który dotychczas był liderem wśród autoryzowanych doradców New Connect pod względem liczby przeprowadzonych transakcji. W odpowiedzi liczy na udział przy większych transakcjach realizowanych przez poznańską firmę.

— New Connect bardzo dynamicznie się rozwija i wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie tym rynkiem będzie rosło. Zgłasza się do nas wiele firm zainteresowanych przeprowadzeniem oferty i debiutem — mówi Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego, który sam notowany jest na New Connect i zarabia jako autoryzowany doradca przy wprowadzaniu spółek na ten rynek.

Do 3 czerwca na alternatywnym rynku zadebiutowały 54 spółki, a wartość ofert przekroczyła 270 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu