IDM: na GPW nadal utrzymuje się patowa sytuacja

Marek Druś
opublikowano: 05-06-2002, 16:36

Nadzieje, iż zakończenie długiego weekendu przyniesie ożywienie na rynku akcji, na razie zawodzą. Z jednej strony mamy inwestorów, którzy nie są skłonni do sprzedawania akcji, licząc na nadchodzące ożywienie gospodarcze i być może na tradycyjną letnią falę wzrostową. Z drugiej strony brak jest kapitału skłonnego kupować obecnie akcje. W efekcie mamy to co mamy: marazm i ciągnący się miesiącami trend horyzontalny.

Inwestorzy światowi są od jakiegoś czasu nastawieni „niedźwiedzio” i stąd ignorują dobre wiadomości, a wyolbrzymiają złe. I tak zignorowane zostały dobre informacje dotyczące gospodarki USA w zeszłym tygodniu. Obecnie zaś są wyraźnie zaniepokojeni możliwością zaostrzenia się konfliktu o Kaszmir, z groźbą użycia broni atomowej włącznie, choć te ostatnie obawy wydają się przesadzone. W efekcie wspomnianych niedźwiedzich nastrojów mamy niesłabnący popyt na „lokaty bezpieczne” kosztem rynku akcji. Najlepszym przykładem tych bezpiecznych lokat są metale szlachetne, których ceny rosną nieprzerwanie od połowy maja.

Póki będzie trwał przepływ kapitału z giełd papierów wartościowych do innych lokat, trudno będzie liczyć na światowych parkietach na dobrą koniunkturę. Dotyczy to również naszego rynku akcji. Rodzimy kapitał, w postaci funduszy jest zapewne skłonny i zdolny bronić dotychczasowych poziomów notowań, ale wygenerowanie wzrostów wymaga dodatkowego dopływu kapitału, a najpewniejszym źródłem wydaje się tu zagranica.

Słabe zachowanie się giełd na całym świecie jest o tyle dziwne, iż jak się wydawało, gospodarka USA może właśnie wychodzić z recesji. Oczywiście, w ślad za Ameryką powinny pójść inne gospodarki narodowe. Jeżeli tak byłoby rzeczywiście, długoterminowo dobra koniunktura na parkietach byłaby rzeczą prawie nieuniknioną. Obecnie nie widać czynników, które miały by spowodować zakończenie długiej konsolidacji. Będziemy wiec zapewne dalej skazani na niewielkie ruchy indeksów.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW nadal utrzymuje się patowa sytuacja