IDM: na GPW popyt i podaż zachowują się pasywnie

Marek Druś
opublikowano: 06-05-2002, 17:31

Za nami wielka majówka. W mijającym świątecznym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami były raporty dotyczące prognoz dla polskiej gospodarki. Niestety wnioski nie napawają optymizmem. Dlatego warto się zastanowić, w jakim horyzoncie czasowym dokonywane są obecnie inwestycje na warszawskiej giełdzie, skoro długoterminowe perspektywy dla polskiej gospodarki nie są rewelacyjne.

Przyglądając się temu co dzieje się na naszej giełdzie, należy podkreślić, że bardzo trudno znaleźć na GPW firmy, które mogłyby zapewnić przyzwoitą stopę zwrotu. Wydaje się, że warto zwrócić uwagę na akcje Dębicy. Przez ostatnie miesiące akcje tej spółki utrzymują się w trendzie wzrostowym. Co godne podkreślenia Dębica należy do spółek o niepodważalnych fundamentach oraz z dużymi szansami na poprawę swoich wyników finansowych.

Nie zapominajmy o wynikach spółek. Niekorzystne tendencje w gospodarce powinny potwierdzić wyniki za I kwartał. Wyniki znaczącej większości spółek po pierwszym kwartale bieżącego roku będą gorsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W związku z tym wielu inwestorów – zwłaszcza finansowych, szczególną uwagę poświęci analizie zadłużenia. Jeżeli jego poziom będzie zbyt wysoki w stosunku do kapitałów własnych lub aktywów, wówczas na akcjach danej można spodziewać się zwiększonej podaży.

Dzisiejsza - poniedziałkowa sesja przebiegała pod znakiem symbolicznych wzrostów. O godzinie 16.10 indeks WIG20 osiągnął wartość 1305.05 pkt. po spadku o 0.03 proc., natomiast indeks TECHWIG zatrzymał się na poziomie 511.66 pkt. notując spadek o 0.35 proc. Obroty na rynku spółek z WIG20 osiągnęły wartość 72 mln złotych !!!

Jedno, co można z całą pewnością stwierdzić to to, że zagrożenie przełamaniem wsparcia w strefie 1285-99 pkt. ani na trochę nie zostało zażegnane. Podaż jest mało aktywna, ale kupujący chyba jeszcze bardziej wstrzemięźliwi. Słowo "czekać" jest ostatnio odmieniane przez wszystkie osoby, ale niestety nie ma teraz innego rozwiązania.

Sławomir Rachwał

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW popyt i podaż zachowują się pasywnie