IDMSA: Dane makro w centrum zainteresowania

IDMSA
opublikowano: 14-12-2007, 09:47

Głównym powodem, który spowodował wczoraj umocnienie dolara były nieco lepsze od oczekiwań raporty makroekonomiczne.

Dane o sprzedaży detalicznej były wyjątkowo dobre, dane na temat inflacji PPI były z kolei niepokojące zarówno dla rynku obligacji jak i rynku akcji. Obawy inwestorów giełdowych wynikają z tego, że przy takich danych FED nie będzie mógł obniżać stóp procentowych. Optymizm inwestorów pobudziły także spadające ceny niektórych surowców, szczególnie ropy naftowej. Pod koniec sesji, przy rosnących cenach akcji dolar jednak zaczął oddawać zyski. Powodem są dzisiejsze dane CPI, są one znacznie ważniejsze niż inflacja PPI i jest prawdopodobieństwo, że zaskoczą wysokim wskazaniem jest mniejsze (korelacja pomiędzy CPI i PPI jest większa dla danych CPI przesuniętych o miesiąc). Ostatnio dane CPI nie zaskakiwały rynku. Inwestorzy mają także zwiększoną tolerancję dla wyższych wskazań ze względu na wiadomy wpływ cen energii.

EURPLN

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem będzie raport na temat inflacji CPI z USA. Jeśli dane te wywołają podobny efekt co dane PPI to możemy przekroczyć 3,60 i rynek zacznie szukać nowego oporu. Silny ruch do góry może jednak skłonić część inwestorów do rozpoczęcia zamykania pozycji przed końcem roku, które by prawdopodobnie trzymali gdyby zmienność była niewielka. Są zatem pewne szanse na osłabienie naszej waluty, lecz potrzebny będzie jakiś katalizator.

EURUSD

Siła dolara była wynikiem głównie publikacji dobrych danych makro. Pogorszyła się jednak sytuacja techniczna na EURUSD i doszło do realizacji stop-lossów poniżej 1,4650. Trudno nie zauważyć, że na wykresach dziennych uformowała się groźna formacja głowy z ramionami, a zatem inwestorzy mogą być nieco nerwowi. Los dolara zależeć dziś będzie od danych na temat inflacji. Jeśli wskazanie będzie duże, to wraz z dobrymi danymi o sprzedaży detalicznej dadzą obraz gospodarki, która nie daje argumentów FOMC za dalszymi obniżkami. Dolar będzie w tej sytuacji miał silne podstawy by się umocnić

GBPUSD

Już od ponad dwóch tygodniu GBPUSD znajduje się pod silną presją. Słabsze fundamenty z gospodarki brytyjskiej, obniżka stóp procentowych o 25pb spowodowała, że w obecnej sytuacji technicznej GBP jest chętnie sprzedawany. Linia trendu spadkowego przebiegająca na poziomie 2,0570 została obroniona, w związku z czym w dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje w GBPUSD. Jeśli dzisiejsze dane o inflacji CPI będą również wyższe, to dolar pozostanie mocniejszy. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 2,0450- to może być dobry poziom do sprzedaży funtdolara.

USDJPY

Dziś w nocy zapoznaliśmy się z danymi z Japonii na temat indeksu Tankan. W czwartym kwartale indeks Tankan z sektora usług ukształtował się na poziomie 16pkt., natomiast z sektora przemysłowego indeks ten spadł do poziomu 19pkt. Oba odczyty były odczytami poniżej oczekiwań rynkowych. Nadal spada zaufanie japońskich konsumentów jako że perspektywy dalszego globalnego wzrostu gospodarczego nie są najlepsze. W dalszym ciągu głównym wyznacznikiem dalszych ruchów na USDJPY będzie giełda. Obecnie kurs znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie silny opór wyznacza 61,8% zniesienia fib ostatniej fali spadkowej z poziomu 116,00. Sądzimy, że dzisiejsza publikacja danych odnośnie inflacji CPI może być impulsem do wybicia z kanału i kontynuacji osłabiania się jena. Jeśli inflacja CPI przyspieszy, podobnie jak inflacja PPI, to drzwi do dalszych obniżkę stóp będą zamknięte. Istotne wsparcie wyznacza rejon 111,50.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane