IDMSA: Raport po posiedzeniu FOMC w centrum uwagi

IDMSA
08-04-2008, 12:13

Wczorajszy dzień rozpoczął się od wzrostu indeksów giełdowych. Powodem było piątkowe zachowanie się giełd w USA, które zareagowały spokojnie na gorsze dane z rynku pracy.

Relatywnie dobrze zachowywał się także dolar amerykański. W czoraj indeksom pomagały również lepsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech ( wzrost o 0,4 proc.). Na uwagę w dniu wczorajszym zasługiwał też rynek surowców. Najbardziej zyskiwała ropa naftowa – 3 proc. , rosły również złoto, a także miedź. Tak mocne zachowanie się tego rynku, przy tendencjach do umocnienia się dolara było nieco zaskakujące. Drożejące surowce pomagały we wzrostach indeksów poprzez rosnące spółki z tego sektora. Indeksom pomagały również informacje z Citigroup o sprzedaży Diners Club, po sesji wyniki podała Alcoa – zysk był dużo niższy niż w roku ubiegłym, ale wyższy od prognoz – co zaowocowało lekim wzrostem kursu. Rozczarował AMD – obniżając prognozy i zapowiadając zwolnienia wśród załogi.
Dziś ukażę się publikacja NAR – ilość podpisanych umów kupna domów na rynków wtórnym w USA – lepsze dane mogą pomóc rynkowi akcji i dolarowi. Dziś  także ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC i będzie wydarzeniem dnia. Możliwe, że znajdą się tam odniesienia do rosnącej inflacji, co może mieć wpływ na rynek walutowy i działać wzmacniająco na dolara, bo może oznaczać zakończenie polityki ostrego cięcia stóp procentowych.

EURPLN
Złoty nadal pozostaje bardzo silną walutą i w tej chwili trudno mówić o możliwych poziomach wsparcia. Kurs EURPLN doszedł i naruszył wczoraj trzyletnią linię trendu, dziś natomiast lekko się cofnął, ale nie widać żadnych sygnałów odwrócenia. Dziś rynki będą czekały na raport po posiedzeniu FOMC, a to będzie miało miejsce dopiero w drugiej części dnia. Najbliższym oporem jest poziom 3,5074 oraz średnia piętnasto-okresowa znajdująca się w rejonie 3,5049, wsparciem będzie wczorajsze minimum na poziomie 3,4537. 

EURUSD
W trakcie sesji azjatyckiej kurs EURUSD wzrósł do poziomu 1,5797, a w tej chwili następuje korekta tego ruchu. Osłabienie dolara mogło być sprowokowane spadającym kursem USDJPY – który zaczął spadki w odpowiedzi na tracące indeksy w Azji. W tej chwili można zaobserwować, że wszelkie zbliżenia się kursu do 1,58 są wykorzystywane przez podaż do sprzedaży.  Dziś rynek będzie oczekiwał na publikację raportu po ostatnim posiedzeniu FOMC. Mogą się tam znaleźć odniesienia do rosnącej inflacji, co może się przełożyć kończenie się cyklu agresywnych cięć stóp. To może działać wzmacniająco na amerykańską walutę. Najbliższe wsparcie to poziom 1,5741, niżej jest zaś położony poziom 1,5660 -38,2 proc zniesienia fib. ostatniej fali wzrostowej. Opór wyznacza szczyt na poziomie 1,5797, wyżej zaś znajduje się poziom 1,5732 – szczyt z 26.03.208 (dzienny).

GBPUSD

Funt kontynuuje spadki z wczoraj. Dziś na taką sytuację wpływ miała publikacja z brytyjskiego rynku nieruchomości. Indeks Halifax  House Price spadł o 2,5 proc tj. wobec spodziewanego spadku o 0,4 proc. Na wykresie przewagę uzyskali sprzedający, szczyty położone są coraz niżej, a kurs najprawdopodobniej będzie zmierzał do poziomu 1,94. Dodatkowo w czwartek spodziewana jest decyzja o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co również jest czynnikiem osłabiającym funta.     

USDJPY

Korekta na azjatyckich parkietach schłodziła nastroje również wśród europejskich inwestorów oraz spowodowała spadek kursu USDJPY. Wczoraj kurs dotarł do poziomu 102,90 - szczyt z 4 kwietnia na wykresie godzinowym. Najbliższe wsparcie to poziom 101,46. Na razie brak jest czynników przemawiających za przełamaniem tego wsparcie, więc należy założyć odbicie się od tego poziomu i powrót tej pary do wzrostu. Na uwagę zasługuje dzisiejszy komunikat po posiedzeniu FOMC. Jego wymowa pomoże w ustaleniu tendencji na tej parze w najbliższym czasie. Można spodziewać się wskazania na rosnącą presję inflacyjną  - a to jest czynnik, który może wzmocnić dolara  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: Raport po posiedzeniu FOMC w centrum uwagi