Czytasz dzięki

IEA: gaz ziemny prześcignie węgiel do 2030 r.

opublikowano: 13-11-2018, 13:25

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że do 2030 r. gaz ziemny wyprzedzi węgiel jako drugie na świecie pod względem zużycia źródło energii.

Na razie czołowa pozycja ropy naftowej wydaje się być niezagrożona. Przetasowania na szczycie wynikają z dążenia do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i wzrostu wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG), donosi CNBC.

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice, PGNiG
Zobacz więcej

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice, PGNiG ARC

W swoim dorocznym raporcie World Energy Outlook 2018 IEA stwierdza, że zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad jedną czwartą między 2017 r. a 2040 r., zakładając bardziej efektywne wykorzystanie energii. Bez takich ulepszeń wzrosłoby dwukrotnie.

Globalne zapotrzebowanie na gaz rosnąć ma o 1,6 proc. rocznie do 2040 r. W takim przypadku byłoby wówczas o 45 proc. wyższe niż obecnie.

Szacunki opierają się na "Scenariuszu nowych strategii" IEA, który uwzględnia przepisy i działania polityczne mające na celu redukcję emisji i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Zakładają także większą efektywność energetyczną w zakresie zużycia paliwa, budynków i innych czynników.

Gaz ziemny jest najszybciej rosnącym – pod względem zużycia - paliwem kopalnym w „Scenariuszu nowych strategii”, wyprzedzając węgiel do 2030 r., by stać się drugim co do wielkości źródłem energii po ropie naftowej" - czytamy w raporcie.

Chiny, będące już największym na świecie importerem ropy i węgla, wkrótce staną się największym importerem gazu, a import netto zbliży się do poziomu Unii Europejskiej do 2040 r. - podała IEA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane